პოროშენკოს კანონპროექტი სახიფათოა არა მხოლოდ უმე-თვის, - ექსპერტი
კანონპროექტრი,რომლის ინიციატორსაც წარმოდაგენს პოროშენკო, პირველ რიგში, მიმართულია უმე-ს წინააღმდეგ,მაგრამ სახიფათოა სხვა რელიგიური ორგანიზაციებისთვისაც, ამბობს ექსპერტი.
რელიგიური ექსპერტი, 2009-2010 წლებში ნაციონალობებისა და რელიგიის საქმეებზე სახელმწიფო კომიტეტის თავმჯდომარემ განაცხადა, რომ კანონპროექტი N5101, ინიცირებული პეტრე პოროშენკოსა და პარტია „ევროპული სოლიდარობის“ დეპუტატების მიერ, წარმოადგენს საფრთხეს არა მხოლოდ უმე-თვის, არამედ სხვა რელიგიური ორგანიზაციებისთვისაც, გვატყობინებს უმე-ს საინფორმაციო-საგანმანათლებლო განყოფილება.
„იმის მიუხედავად, რომ კანონპროექტის ავტორები ხელმძღვანელობდნენ თავიანთი სიძულვილით უმე-ს მიმართ, მათ მიერ შემოთავაზებული საფუძვლები სასამართლო წესით რელიგიური ორგანიზაციის საქმიანობის შესაწყვეტად შეიძლება გამოყენებულ იქნეს სხვა აღმსარებლობის რელიგიური ორგანიზაციების მნიშვნელოვანი რაოდენობის მიმართ. კანონპროექტის მიღება წარმოადგენს სახიფათოს და მოიცავს საფრთხეს რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობისა და სინდისის თვისუფლების დასაცავად შინაგანა წესის შესამისად“, -გვატყობინებს რეშეტნიკოვი.
რეშეტნიკოვის სიტყვებით, „მე-5 პუნქტში აღნიშნული საფუძვლები საკმარისად მანიპულაციურია“ და ისინი შეიძლება სხვადასხვაგვარად იქნეს განმარტებული.
„სურვილის შემთხვევაში, რელიგიური შუღლის გაღვივების ქვეშ შეიძლება ნაგულისხმევი იყოს ნებისმიერი კრიტიკული გამონათქვამი სხვა რელიგიური საზოგადოების და მათი მოძღვრების მიმართ. უფლებისა და თავისუფლების ხელყოფის ქვეშ - ცხოვრების ცოდვილიანი წესისკენ მოწოდება, ჯანმრთელობის ხელყოფისკენ - არსებული ლოცვითი პრაქტიკა, მოქალაქეთა სწორუფლებიანობის დარღვევის ქვეშ მათი რელიგიური მრწამსის მიხედვით და სხვა ნიშნებით - მაგალითად, უარის თქმა საეკლესიო მღვდელმსახურების განხორციელებაზე ადამიანების მიმართ, რომლებიც არ წარმოადგენენ მოცემული რელიგიური თემის მორწმუნეს, უარის თქმა რელიგიურ ორგანიზაციებში იმ ადამიანების შრომითი მოწყობისგან, რომლებიც ეწევიან ცოდვილიანი ცხოვრების წესს. ბევრი რელიგიური ორგანიზაციის მითითებები ითვალისწინებს მკაფიო შეზღუდვებს მღვდელმსახურად ყოფნის შესაძლებლობის თაობაზე ინვალიდ პირებთან მიმართებაში“, - აღნიშნა ექსპერტმა.
შეგახსენებთ, რომ 18 თებერვალს, უკრინის უმაღლეს რადაში დარეგისტრირებულ იქნა კანონპროექტი N5101, რომელიც მოწოდებულია ცვლილებები შეიტანოს მოქმედ „კანონში სინდისისა და რელიგიური ორგანიზაციების თავისუფლების შესახებ“. თუ მოხდება კანონპროექტის მიღება, შესაძლებელი იქნება რელიგიური ორგანიზაციის ლიკვიდაცია „სახელმწიფოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის დარღვევის“ გამო.
როგორც ადრე გვატყობინებდა მჟკ, ურ-ში შეიქმნა დეპუტატთა გაერთიანება „უკრაინაში კონფესიური მშვიდობისთვის“.