დასავლელი უფლებადამცველები არ ახმაურებენ უმე-ს დევნას
რმე-ს იერარქმა აღნიშნა ევროპელი უფლებადამცველების ორმაგი სტანდარტები, რომლებიც ამჯობინებენ არ შეამჩნიონ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ტაძრების მიტაცება.
დასავლეთის უფლებადამცველებს, იშვიათი გამონაკლისის გარდა, ურჩევნიათ რეაგირება არ მოახდინონ უმე-ს ტაძრების მიტაცების ფაქტებზე და უკრაინაში კანონიკური ეკლესიის დევნაზე, რითაც დემონსტრირებას უკეთებენ ინფორმაციული პოლიტიკის ორმაგ სტანდარტებს, განაცხადა საგარეო- საეკლესიო ურთიერთობათა განყოფილების მეთაურმა რმე-ს მიტროპოლიტმა ილარიონმა პროგრამაში "ეკლესია და მსოფლიო", გადმოსცემს მოსკოვის საპატრიარქოს სამსახური.
"ეს ყველაფერი დაფიქსირებულია. ეს ყველაფერი ცნობილია. ეს ფაქტები გამოქვეყნებულია პრესაში. მაგრამ, დასავლელი უფლებადამცველები, იშვიათი გამონაკლისის გარდა, ამჯობინებენ ამის შესახებ დუმილს. ეს ძალიან სამწუხაროა, იმიტომ რომ ეს ადასტურებს ორმაგ სტანდარტებს ინფორმაციული პოლიტიკის სფეროში,"- თქვა რმე-ს იერარქმა.
მან მიუთითა ადეკვატური რეაქციის აუცილებლობაზე იმათი მხრიდან, ვინც იბრძვის ადამიანის უფლებებისთვის, უკრაინის მართლმადიდებელი კანონიკური ეკლესიის ტაძრების მიტაცებისთვის, რომლებიც იყო ინიცირებული ხელისუფლების მიერ პეტრე პოროშენკოს პრეზიდენტობის დროს.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მიტაცებული ტაძრების თემთა წარმომადგენლებმა მოუწოდეს მთავრობას გააუქმოს ანტიეკლესიური კანონები და შეაჩეროს დევნა.