ქსელში განმარტეს, თუ როგორ მოხვდა უმე-ს სიგელში „რმე-ის მეშვეობით მართლმადიდებლობასთან კავშირი“
სმოლენსკისა და კალინინგრადის მთავარეპისკოპოსი კირილე. ფოტო: сайт Учебного комитета РПЦ სმოლენსკისა და კალინინგრადის მთავარეპისკოპოსი კირილე. ფოტო: сайт Учебного комитета РПЦ
1990 წელს უმე-ს დამოუკიდებლობის სიგელის ავტორმა სმოლენსკის არქიეპისკოპოს კირილეს (გუნდიაევის) პირადი მითითებით ჩასვა სიტყვები „რმე-ის მეშვეობით მსოფლიო ეკლესიასთან მისი კავშირის“ შესახებ.
ქსელში გამოაქვეყნეს ვიდეოინტერვიუ იღუმენ ინოკენტი (პავლოვთან), უმე-ს სიგელის ტექსტის ავტორთან, რომელიც პატრიარქ ალექსის მიერ იყო ბოძებული, სადაც ის ყვებოდა, თუ როგორ მოხვდა მასში მტკიცებულება, რომ უმე მსოფლიო ეკლესიასთან რმე-ის მეშვეობით არის დაკავშირებული. ვიდეო გამოაქვეყნა ტელეგრამ-არხმა  «О Церкви и о людях».
მამა ინოკენტის სიტყვებით, რომელიც 1990 წელს მოსკოვის საპატრიარქოს სსკგ-ში მუშაობდა, უმე-სთვის სიგელის ტექსტის დაწერის დავალება მან მიიღო განყოფილების უფროსისგან, სმოლენსკისა და კალინინგრადის არქიეპისკოპოს კირილესგან (გუნდიაევი).
„მახსოვს კირილემ გამომიძახა და მითხრა - აი, დაწერე ტომოსი უკრაინის ეკლესიის დამოუკიდებლობის შესახებ“, - ყვებოდა იღუმენი და აღნიშნა, რომ პასუხად მან მღვდელმთავარს შესთავაზა პირდაპირ ავტოკეფალია მიენიჭოს უმე-ს, „თუ ამგვარი ისტორიული მოთხოვნა არსებობს“.
„არა, არა, ასეთი სიტყვები არ უნდა იყოს, მხოლოდ დამოუკიდებლობა შიდა მმართველობაში. მსოფლიო მართლმადიდებელ ეკლესიასთან კავშირში კი ის, გამოდის, რომ რმე-ის მეშვეობით იმყოფება“, - გააცხადა იღუმენმა ის ინსტრუქციები, რომლებიც მას მაშინ სსკგ-ის უფროსმა მისცა.
„ვიფიქრე, რომ ასეთი რამ არ ხდება, ისტორიაში ასეთი რამ ჯერ არ ყოფილა. ეს სიტყვების თამაშია. იყო ოდესღაც ასეთი თამაში, ჯერ კიდევ რევოლუციამდე, „არ თქვა კი და არა“. აქაც ასეა - „კი და არა არ თქვა“, - გაიხსენა იღუმენმა ინოკენტიმ  შთაბეჭდილებები ამ დავალებისგან.
მისი სიტყვებით, ის გაუგებრობაში აღმოჩნდა, ვინაიდან იქ „ურთიერთგამომრიცხავი მცნებები“ იყო. ამის შემდეგ მან გახსნა იაპონიის „პატარა 25-ათასიანი ეკლესიის“ ტომოსი და უმე-ს სიგელისთვის თითქმის სიტყვა-სიტყვით გადაწერა ის.
მანამდე მჟკ განიხილავდა პატრიარქ ალექსის სიგელის თავისებურებებს სტატიაში „ვნებები პატრიარქ ალექსი II-ის სიგელის გამო“.