უმე სპიკერი:ცენტრისტული პოზიციის წყალობით ჩვენი ეკლესია ქვეყანას აერთიანებს
მეუ და უბკე-ს პრონაციონალისტური იდეოლოგიისგან განსხვავებით, უმე აქვს უნივერსალისტური და ცენტრისტული პოზიცია, - განაცხადა ნიკოლაი დანილოვიჩმა.
საგარეო საეკლესიო კავშირების დეპარტამენტის თავმჯდომარემ დეკანოზმა ნიკოლაი დანილოვიჩმა ,,პერში კაზაცკის’’ youtube-არხის გადაცემაში ,,პრავა ნა ვერუ’’ განაცხადა, რომ მათი ცენტრისტული პოზიცია აერთიანებს, ამყარებს და იცავს უკრაინას დაშლისგან.
«უმეში არსებობს როგორც პრო დასავლური, ასევე პრო აღმოსავლური კურსი, მაგრამ ისინი მორწმუნეთა უმრავლესობისათვის დამახასიათებელი არ არის. ჩვენს ეკლესიაში მუდამ არსებობდა ცენტრისტული პოზიცია, და ამის შესახებ მომავალშიც ვიტყვით, რადგანაც ასეთია ეკლესიის ბუნება. ეკლესია ბერძნულად ნიშნავს ,,ხალხის შეკრებას’’, ის ერთიანია ,,პარტიისგან’’ განსხვავებით, რაც ნიშნავს ,,ნაწილს’’. ეკლესიის საკრალური ბუნება ისეთია, რომ მასში არ არის ,,არც ელიანი და არც ებრაელი ,...ბარბარე, სკიფა, მონა, თავისუფალი, ყველგან და ყველაფერში - ქრისტეა(Кол 3:11)», – გაიხსენა სახარებიდან დეკანოზმა ნიკოლაი დანილოვიჩმა.
მისი სიტყვებით, მეუ და უბკე-სგან , რომელთა იდეოლოგია – პრო დასავლური და პრო ნაციონალისტურია, უმე-ში არის უნივერსალისტური და ერთიანი პოზიცია.
«ჩვენ ახლა ან ჩავეწერებით ნაციონალისტურ ქვეყანათა რიგებში, ან უკრაინაში მომწიფდება შიდა სოციალიზმი, რომლის მომხრეც ვართ. ჩვენ მომხრე ვართ კიევის ირგვლის ცენტრალიზმის. ჩვენ არ უნდა ვუყუროთ არც მოსკოვს, არც ბრიუსელს, არც ვაშინგტონს, ჩვენ უნდა ვუყუროთ კიევს, საკუთარი ინტერესებიდან გამომდინარე ვიცხოვროთ, არ უნდა ვიდარდოთ იმაზე როგორ მიიღებს ამას სხვა ქვეყნები’’,- დაამატა უმე-ს სპიკერმა.
«ეკლესიის მიზანია – ხალხის გაერთიანება და უმე სწორედ ამას აკეთებს, ამიტომაც სახელმწიფო მოხელეებმა ეს უნდა დაინახონ და დააფასონ, და არ უნდა შეუწყონ გაყოფის პროცესს ხელი», – არნიშნა მან.