„თითქმის ყოველდღე ვტიროდი: უმე-ს მრევლი ზადუბროვკიდან დევნაზე სკოლაში
ქრისტინა ველუშაკი ზადუბროვკიდან უმე-ს ყრილობაზე „მართალნი“ მოყვა ტაძარზე რეიდერების შემოტევაზე და სკოლაში დევნაზე დირექტორის ჩუმი თანხმობით.
უმე-ს დევნილი თემების ყრილობაზე „მართლები“, რომელიც გაიმართა კიევ-პაჩერის ლავრაში 2021 წლის 22 თებერვალს, მრევლი ჩერნოვცის ოლქის ზასტანოვსკის რაიონის სოფელ ზადუბროვკადან მოუყვა ტელეარხ „ინტერის“ ჟურნალისტებს მათი წმინდა მიქაელის ტაძრის მეუ-ს რეიდერების მიერ მიტაცებაზე და სკოლაში მის დევნაზე, განაცხადა თავის Facebook  გვერდზე უმე-ს ინფორმაციის ცენტრმა.
ქალიშვილმა განაცხადა, რომ მეუ-ს ორგანიზებული შეტევა მოხდა იმ დღეს, როდესაც გარდაიცვალა უმე-ს ტაძრის წინამძღვარი მამა ლეონიდი. ის იყო 2020 წლის 4 მაისის მოვლენების თვითმხილვევლი, როდესაც 40-მა დაქირავებულებმა სცემეს თანასოფლელები, მათი ეკლესიის ერთი მუჭა დამცველები. „იმ დღეს, როდესაც გარდაიცვალა მამა ლეონიდი, ისინი მოვიდნენ სახერხი მანქანით და მოხერხეს საკეტები. მე საკუთარი თვალებით დავინახე ყველა ის ადამიანები, ვხედავდი, როგორ დაზარალდნენ ჩვენი თანასოფლელები, რომლებიც იმყოფებოდნენ პირდაპირ კარებთან, როდესაც ისინი შემოიჭრნენ. იქ იყო 40 დაქირავებული, ისინი (ტაძრის დამცველები-რედ.) სასტიკად სცემეს. ჩვენი ბიჭები სისხლისგან იცლებოდნენ, ხოლო მეუ-ს ხალხი ამბობდა- არ ცემოთ ისინი, მოკალით,“-გაიხსენა ქრისტინამ.
ასევე მან განაცხადა, რომ მას სკოლაში რამდენიმე წელია დევნიან იმის გამო, რომ ის არის უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მრევლი.  ამასთან ბულინგი ხდებოდა სკოლის ადმინისტრაციის  ჩუმი თანხმობით. „მე მოვდიოდი სკოლაში და  ცარცში იყო ყველა მერხი და სკამი. მე თვითონ ვიჯექი პირველ მერხზე, რადგანაც არავის არ უნდოდა ჩემთან დაჯდომა, იმიტომ რომ მე დავდივარ მართლმადიდებელ ეკლესიაში. მე თითქმის ყოველდღე ვტიროდი, მივდიოდი და ვეუბნებოდი დედას: „მე მეტი არ შემიძლია“,- თქვა  უმე-ს წმინდა მიქაელის ახალგაზრდა მრევლმა.