ლადიჟინში მოძღვარი სასტიკად სცემეს და ყაზანის ხატის ეკლესია მიიტაცეს
9 იანვრის ღამეს, მეუ-ს მხარდამჭერებმა დაიკავეს უმე-ს კუთვნილი ყაზანის ეკლესია ქალაქ ლადიჟინში, ვინიცის რეგიონში, იუწყება Telegram არხი «Миряне».
„ძვირფასო ძმებო და დებო! ვთხოვ ლოცვას ლადიჟინის ყაზანის ეკლესიისთვის. ღამით, ბანდიტებმა მრევლი ეკლესიიდან გააძევეს და მამა ევგენი (დეკანოზი ევგენი ვორობიოვი - რედ.) სცემეს, ”- იტყობინება უმე-ის მრევლი.
ვიდეოში, რომელიც საზოგადოებრივმა კავშირმა „მირიანე“ გაავრცელა, ჩანს, რომ ტაძრის მიტაცება ბულდოზერის დახმარებით განხორციელდა. ყაზანის ეკლესიის საზოგადოებამ შემთხვევის ადგილზე პოლიცია გამოიძახა; მრევლის თქმით, ღამით თავდამსხმელებმა „ხალხი ეკლესიიდან ძალის გამოყენებით გააძევეს სიცივეში“, მღვდელს სახე დასისხლიანებული აქვს.
როგორც მჟკ იტყობინება, უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ყაზანის ხატის სახელობის ტაძრის საზოგადოებამ ქალაქ ლადიჟინში, ვინიცის რეგიონში, რომელიც გადაეცა მეუ-ს 2023 წლის 10 ნოემბერს არაოფიციალურ შეხვედრაზე, გამოაცხადა თავისი ერთგულება უმე-ის მიმართ.