აქტივისტებმა ყაზანის ტაძრის გალავნის კარი ბულდოზერის საშუალებით ჩამოხსნეს
ლადიჟინის ყაზანის ტაძრის მოძღვარს ფიზიკურად გაუსწორდნენ, ხელი გადაუგრიხეს და ქუჩაში გააძვეს, ქალები ტაძრიდან გააძევეს საკურთხევლის გავლით.
ვინიცის რეგიონის ქალაქ ლადიჟინში უმე-ის ყაზანის ღვთისმშობლის ხატის სახელობის ტაძრის მრევლმა მჟკ-ს რედაქტორებს განუცხადეს, თუ როგორ მოხდა სალოცავზე თავდასხმა.
დილის 5:15 საათზე, მეუ-ის დაახლოებით 30-მა შენიღბულმა აქტივისტმა, ტაძრის კარების ბოქლომი გაჭრეს და შევიდნენ ტაძრის ტერიტორიაზე. მოიყვანეს ორი ბულდოზერი, ეკლესიის კარების დამცავი ბეტონის ბარიერები დაანგრიეს. ერთ-ერთი ბულდოზერის გამოყენებით სექსტონის კარი გატეხეს და ტაძარში შეიჭრნენ.
მოძღვარი, დეკანოზი ევგენი ვორობიოვი და ორი მრევლი, რომლებიც ტაძარში მორიგეობდნენ წინა მცდელობის შემდეგ, თავდამსხმელებმა სცემეს, ხელები გადაუგრიხეს და ქუჩაში გააძევეს. ტაძარში მყოფმა ქალებმა უარი თქვეს ნებაყოფლობით გამოსვლაზე და ისინი ტაძრიდან საკურთხევლის გავლით გაათრიეს.
ასევე მავთულები გაწყვიტეს და ეკლესიის სახლი ელექტროენერგიის გარეშე დატოვეს. ტაძრის ტერიტორიაზე ყოფნისას ეწეოდნენ და იგინებდნენ. ტაძრის ტერიტორიაზე შეკრებილმა მრევლმა თავდამსხმელებს შორის ამოიცნეს კომპანია МХП-ს მენეჯერი, რომელმაც მანამდე მოაწყო შეხვედრა ლადიჟინში ყაზანის ეკლესიის მეუ-სთვის გადასაცემად. ასევე, მოვლენების ეპიცენტრში გამოჩნდნენ მეუ-ს „მღვდლები“, მაგრამ მრევლმა მათ ტაძართან მიახლოების საშუალება არ მისცა.
მორწმუნეთა ნაწილმა მოძღვართან ერთად ტერიტორიაზე შესვლა მოახერხა, დანარჩენები პოლიციამ არ შეუშვა. მამა ევგენი შენიღბულმა ადამიანებმა ჩამოაგდეს, შემდეგ კი პოლიციამ გაურკვეველი მიმართულებით წაიყვანა. ახლა მასთან კონტაქტი არ არის.
მრევლი ტაძარში ვერ შედის - თავდამსხმელების ნაწილი შიგნით ჩაიკეტა. პარალელურად, დამპყრობლები ცდილობენ შეტაკების პროვოცირებას: სოციალურ ქსელებში წერენ, რომ უმე-ის მორწმუნეები მათ ტაძრიდან არ უშვებენ და მხარდამჭერებს დახმარებისკენ მოუწოდებენ.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2023 წლის 28 დეკემბერს, მეუ-ის დამპყრობლებმა სცადეს ლადიჟინში უმე-ის ყაზანის ეკლესიის ხელში ჩაგდება, მაგრამ მორწმუნეებმა შეძლეს სალოცავის დაცვა.