პატრიარქი ბართოლომეო ბერძენ გეი პოლიტიკოსს შეხვდა
ფანარის ხელმძღვანელმა მადლობა გადაუხადა კასელაკისს კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს საქმიანობისადმი გამოჩენილი ყურადღებისთვის.
2024 წლის 6 იანვარს პატრიარქმა ბართოლომეომ ფანარის რეზიდენციაში მიიღო გეი ბერძენი პოლიტიკოსი, SYRIZA - პროგრესული ალიანსის პარტიის ხელმძღვანელი სტეფანოს კასელაკისი, წერს გამომცემლობა ,,რომფეა’’.
შეხვედრაზე კასელაკისმა განაცხადა, რომ გრძნობს პასუხისმგებლობას „რომელიც ჩვენ გვეკისრება, როგორც სახელმწიფოს ელინიზმის ხელშეწყობისთვის მთელს მსოფლიოში“.
მან შეაქო პატრიარქი ბართოლომეოსი "მნიშვნელოვანი ინიციატივებისთვის გარემოს დაცვის, ლტოლვილთა და მშვიდობის საკითხებში", გამოთქვა რწმენა, რომ "მსოფლიო საპატრიარქოს კიდევ აქვს სხვა შემოთავაზებები" და დაჰპირდა, რომ მხარს დაუჭერენ ფანარს "როგორც შეუძლიათ".
საპასუხოდ, პატრიარქმა ბართოლომეომ მადლობა გადაუხადა კასელაკისს „ნათლისღების დღესასწაულზე დასწრებისთვის, ასევე დედაეკლესიისადმი ინტერესისთვის“.
პატრიარქ ბართლომეოსთან შეხვედრის წინა დღეს სტეფანოს კასელაკისმა საკუთარ ფეისბუქზე მოითხოვა საბერძნეთის პარლამენტში ქვეყანაში ერთსქესიანთა ქორწინების ლეგალიზაციის კანონის წარდგენა.
კასელაკისი ცნობილი გეია. 2019 წლიდან ის სექსუალურ ურთიერთობაშია ამერიკელ ექთან ბიჭთან ტაილერ მაკბეტთან, რომელთანაც სამოქალაქო პარტნიორობა გააფორმა.
ადრე მჟკ წერდა, რომ აშშ-ში ფანარის მთავარეპისკოპოსის ხელმძღვანელმა ჰომოსექსუალური წყვილის შვილები მონათლა.