დეპუტატმა თქვა: სოფელი გადადის მეუ-ში, - სოფელ კალინოვკის უმე-ს წინამძღვარი
უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის დევნილი გაერთიანებების ყრილობაზე „ერთგულები“, რომელიც ტარდებოდა 22 თებერვალს კიევო-პეერის ღვთისმშობლის მიძინების ლავრაში, ჟიტომირის ოლქის სოფელ კალინოვკის წმინდა საფარველის გაერთიანების წინამძღვარი, მღვდელი ალექსანდრე ხრუსტიუკი ყვებოდა, რომ 2019 წელს ადგილობრივმა დეპუტატმა ის ფაქტის წინაშე დააყენა, რომ მრევლის ბედი სოფელმა უნდა გადაწყვიტოს.
იმ პერიოდში, აღნიშნა მღვდელმსახურმა მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირთან კომენტარში, უკრაინაში მართლმადიდებელ ეკლესიას უკვე აქტიურად პროპაგანდირებდნენ და თავს ახვევდნენ კიდევაც.
„მათ შორის, ვინც ხალხს თავს ახვევდა უკრაინაში მართლმადიდებელ ეკლესიას, პირველ რიგში რაიონის დეპუტატებო იყვნენ, - თქვა მამა ალექსანდრემ. - ვინაიდან ჩვენ საოლქო ცენტრთან ახლოს ვართ, ამიტომ საოლქო დეპუტატებიც აქტიურად მონაწილეობნენ იმაში, რომ განაწყონ ხალხი ჩვენი ეკლესიის წინააღმდეგ და გადავიდნენ უკრაინაში მართლმადიდებელ ეკლესიაში. ამის შემდეგ მოდიოდა დეპუტატთა გზავნილები გადასვლის შესახებ, რომ ჩვენ ტომოსი გვაქვს. სოცქსელებში ატარებდნენ სხვადასხვა დისკუსიებს, სადაც ისინი მანიპულირებდნენ“.
მღვდელმა დაამატა, რომ, მიუხედავად ყველა განხილვისა, დეპუტატებმა ადგილობრივ კულტურის სახლში მოაწყვეს სოფლის კრება, რომლის დასასრულს ყველა წყვეტდა ეკლესიის ბედს და ბოლოს ტერიტორიულმა გაერთიანებამ კენჭი უყარა უკრაინაში მართლმადიდებელ ეკლესიაში გადასვლას.
„მე გამაფრთხილეს წინა საღამოს. დაახლოებით შვიდი საათისთვის ჩემთან მოვიდა დეპუტატი და მითხრა: ხვალ ეკლესიის ბედი უნდა გადავწყვიტოთ, უკრაინაში მართლმადიდებელ ეკლესიაში გადავდივართ. თუ გინდათ მოდით, თუ არა - ნუ მოხვალთ. მე უბრალოდ საქმის კურში ჩაგაყენეთ“, - ყვებოდა მღვდელი ალექსანდრე ხრუსტიუკი.
აღსანიშნავია, რომ ამჟამად კალინოვკის წმინდა საფარველის სახელობის ტაძარი დალუქულია და მისი ბედი აქამდე სასამართლოებში წყდება. მართლმადიდებელი გაერთიანება კვირაობით და დღესასწაულებზე მის კედლებთან ლოცვაზე იკრიბება.
შეგახსენებთ, რომ რელიგიური კონფლიქტი კალინოვკაში 2019 წლის მარტში დაიწყო, როდესაც სოფლის ტაძრის გაერთიანებამ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ერთგულებას უყარა კენჭი, ხოლო აქტივისტებმა სოფლის კრება ჩაატარეს, სადაც განაცხადეს გაერთიანების უკრაინაში მართლმადიდებელ ეკლესიაში „გადასვლაზე“.