სახალხო დეპუტატი: ლავრასთან მდგომი აქტივისტების საქმეების დახურვა სასამართლო სისტემის დამცირებაა
არტემ დმიტრუკმა თქვა, რომ ქვეყანაში მილიონობით უკრაინელს არ შეუძლია თავისუფლად აღასრულოს თავისი რელიგიური რიტუალი შიშისა და მუქარის გარეშე.
სახალხო დეპუტატმა არტემ დმიტრუკმა კომენტარი გააკეთა თავის ტელეგრამ-არხზე არსებულ სიტუაციაზე, რომ სამართალდამცავებმა დახურეს 20-ზე მეტი საქმე „აქტივისტების“ წინააღმდეგ, რომლებმაც მოაწყვეს პროვოკაცია და ჩაიდინეს დანაშაული კიევ-პეჩერის ლავრასთან.
მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ეს ადამიანები „ხელს უშლიდნენ ლოცვის ჩატარებას, დასცინოდნენ მორწმუნეებს, თელავდნენ ხატებს და თავს ესხმოდნენ ლავრის მრევლსა და სამღვდელოებას“.
„შეგახსენებთ, რომ ყველა ეს სისხლის სამართლის საქმე სასამართლოს მოთხოვნით მას შემდეგ აღიძრა, რაც პოლიციამ მათ აღძვრაზე უარი თქვა. და სასწაულებრივად, რამდენიმე კვირის შემდეგ, ისინი დახურეს, ”- წერს დმიტრუკი.
მან განიზრახა გაეგზავნა უშიშროების ძალებისთვის დეპუტატის მოთხოვნა, რათა „გაარკვიოს, მართლაც დაირღვა თუ არა ჩვენს სახელმწიფოში სამართალდამცავი ორგანოების ეფექტურობა იმდენად, რომ სასამართლოს გადაწყვეტილებებსაც კი არაფრად მიიჩნევა“.
მისი თქმით, ეს არის სასამართლო სისტემის დაცინვა.
„დიდი ხანია ცხადი გახდა, რომ დღეს სახელმწიფოს აქვს სისტემა, რომლის წყალობითაც მილიონობით უკრაინელს არ შეუძლია თავისუფლად აღასრულოს თავისი რელიგიური რიტუალი შიშისა და მუქარის გარეშე. ჩვენი ამოცანაა გავანადგუროთ ეს საზიზღარი ფენომენი, რომელსაც ვერ შეეგუება დემოკრატიული სახელმწიფო, რომელიც ცდილობს გახდეს ევროპული საზოგადოების ნაწილი“, - განაცხადა დეპუტატმა.