უუს-მა ლუგანსკის მიტროპოლიტ პანტელეიმონს დაუსწრებლად ეჭვი წარუდგინა
12 იანვარს უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურმა დაუსწრებლად ამცნო ლუგანსკისა და ალჩევსკის მიტროპოლიტ პანტელეიმონს აგრესორ-სახელმწიფოს დახმარებაში ეჭვის შესახებ (უკრაინის სს კოდექსის სტ. 111-2, ნაწ. 1), იტყობინება უწყების საიტი.
უუს-ში აღნიშნეს, რომ, გამოძიების მონაცემებით, მიტროპოლიტი 2022 წლის სექტემბერში იმყოფებოდა უკრაინის რფ-სთან ეგრეთ წოდებული დროებით ოკუპირებული რეგიონების გაერთიანების ცერემონიაზე. აგრეთვე ის მონაწილეობას იღებდა ოკუპირებული ქალაქის „ხელისუფლების“ ხელმძღვანელობით გამართულ „მრგვალ მაგიდაში“.
მიტროპოლიტ პანტელეიმონს ბრალს დებენ აგრეთვე ინტერვიუში, რომელიც შეიცავდა უკრაინელი სამხედროების წინააღმდეგ და რფ-ის სამხედროების გმირობის ამსახველ ფეიკებს.
იმასთან დაკავშირებით, რომ ბრალდებული იმყოფება დროებით ოკუპირებულ ტერიტორიაზე, უუს-ში აღნიშნავენ, რომ ტარდება კომპლექსური ღონისძიებები, რომ მიტროპოლიტი პასუხიმგებლობაში გადასცენ.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, 2021 წლის 17 აგვისტოს წმინდა სინოდის სხდომაზე მიტროპოლიტი პანტელეიმონი (პოროვოზნიუკი) დაინიშნა უმე-ს ლუგანსკის ეპარქიის მმართველად.