მოულოდნელად: ფანარიონის მეთაურმა განაცხადა, რომ უმე ორ წელიწადში გაიზარდა
ფანარიონის მეთაურის აზრით ის, ვინც არღვევს ევქარისტიულ ერთიანობას ფანარიონთან „რისკის ქვეშ აყენებს საკუთარ თავს მოიკვეთოს მართლმადიდებელი ეკლესიის სხეულიდან.“
2021წლის 6 მარტს პატრიარქმა ბართლომემ უკრაინის დელეგაციასთან შეხვედრაზე, რომელიც შედგებოდა პარტია „ხალხის მსახურის“ წარმომადგენლებისა და დიპლომატებისაგან, განაცხადა, რომ ორ წელიწადში უმე გაიზარდა, იუწყება ბერძნული საიტი „რომფეა.“
ფანარიონის მეთაურმა უკრაინის დელეგაცის მიმართვისას თქვა, რომ „ორი წლის გასვლის შემდეგ ჩვენ ძალიან მოხარული ვართ ვხედავდეთ ახალი ეკლესიის ზრდას ჩვენი ძმის, კიევის უნეტარესი მიტროპოლიტის ბ-ნ ეპიფანეს შთაგონებით და ურყევი ხელმძღვანელობით.“
ასევე, პატრიარქი ბართლომე თვლის, რომ ის, ვინც არღვევს ევქარისტიულ ერთობას ფანარიონთამ „რისკულობს მოიკვეთოს მართლმადიდებელი ეკლესიის სხეულიდან.“
ამასთან, ფანარიონის მეთაური დარწმუნებულია, რომ უკრაინაში მისი ქმედებები არ არღვევს მსოფლიო მართლმადიდებლობის ერთიანობას, და „თუ ზოგიერთებს არ შეუძლიათ ამ რეალობის მიღება (ტომოსის მინიჭება,-რედ.), მაშინ მათ უნდა ჰკითხონ თავის თავს, სინამდვილეში ვინ არღვევს ერთიანობას მართლმადიდებელ ეკლესიაში.“
ადრე მჟკ წერდა, რომ დიმიტრი რუდიუკმა განაცხადა, რომ უმე-ში შეიმჩნევა როგორც „ბერ-მონაზვნული“ ასევე „სამღვდელო“ მსახურების კრიზისი. მისი სიტყვებით-„ეს ტენდენცია, რომელიც ძალიან გვაღელვებს.“
გარდა ამისა, 2020 წლის 11 ოქტომბერს ეპიფანე და მეუ-ს 11 „იერარქი“ „მსახურობდნენ“ დრაბინკოს ნახევრადცარიელ ტაძარში.