მაკ : “მსახურებს“ ფანარიონში აქვთ სისხლის სამართლის დანაშაულის ნიშნები
უკრაინული დელეგაცია ფანარიონში. ფოტო: fanarion.blogspot.com უკრაინული დელეგაცია ფანარიონში. ფოტო: fanarion.blogspot.com
მაკ-ის იურისტები ელოდებიან სამართალდამცველი ორგანოების რეაქციას და განმარტებებს სახალხო დეპუტატებისგან, უკრაინული დელეგაციის მათი  ბოლოდროინდელი ვიზიტის გამო ფანარიონში.
სამართალდამცავმა ორგანიზაციამ „მართლმადიდებელი ადვოკატების კავშირი“(მაკ) რეაგირება მოახდინა უმაღლესი რადის თორმეტი დეპუტატის მიმართვაზე კონსტანტინოპოლის პატრიარქ ბართლომეს მიმართ მათი თურქეთში ახლანდელი ვიზიტის დროს, გავრცელებულია ქსელში.
„კიდევ ერთხელ ჩვენ ვადასტურებთ მოქმედი ხელისუფლების მხრიდან ძირითადი კანონის-უკრაინის კონსტიტუციის დარღვევას,- გაცხადებულია შეტყობინებაში მაკ-ის ტელეგრამ არხზე ხუთშაბათს, 11 მარტს. ასე, უკრაინის კონსტიტუციის მუხ.35 გათვალისწინებულია, რომ ეკლესია და რელიგიური ირგანიზაციები უკრაინაში განცალკევებულია სახელმწიფოსაგან, ამასთან, იარემენკომ ბ.ვ.,  უკრაინის ეკლესიის და  რელიგიური ორგანიზაციების საქმეებში უხეში ჩარევით, კომპეტენციის და უფლებამოსილების გარეშე   მიმართა პატრიარქ ბართლომეს უკრაინის პრეზიდენტის  და მისი მოქალაქეების სახელით,  ოფიციალურად მოეწვია ის  უკრაინის დამოუკიდებლობის დღესასწაულზე.“
ამასთან დაკავშირებით, აღნიშნეს სამართალდამცავებმა, სახეზეა მეუ-სთვის უპირატესობის მინიჭება და მისი მოქმედი ხელისუფლების მხრიდან დაფინანსების ფაქტობრივი დადასტურება.
გარდა ამისა, სახალხო დეპუტატების ქმედებებში იურისტებმა დაინახეს სისხლის სამართლის დანაშაულის ნიშნები, „კერძოდ: ხელისუფლების  უფლებამოსილების მისაკუთრება (უკრაინის სს მუხ.161 ნაწ.1) და მოქალაქეების უფლებებს დარღვევა მათი რელიგიური შეხედულებებიდან გამომდინარე (უკრაინის სს მუხ.161 ნაწ.3).“
მაკ-ში აღნიშნეს, რომ ცალკე ყურადღებას იმსახურებს თვითონ ვიზიტი უკრაინის დეპუტატებისა ფანარიონში, რომელზეც „არც უკრაინის პრეზიდენტის საიტზე, არც უმაღლესი რადის პროფილური კომიტეტის ოფიციალურ გვერდზე  შესაბამის შეტყობინებებში არ არის.“
„ამასთა, აღნიშნული ვიზიტი მიმდინარეობდა სამოქალაქო პირების თანხლებით-სახალხო დეპუტატების ცოლებით (ქმრებით). აქედან იბადება კითხვა აღნიშნული ვიზიტის ფინანსირების წყაროზე ხალხის რჩეულების გადაფრენის და ოჯახის წევრების საცხოვრებლის ნაწილში. შეინიშნება თუ არა მოცემულ შემთხვევაში კორუფციის ელემენტები? ამ კითხვაზე პასუხი უნდა გასცეს ნაციონალურმა სააგენტომ კორუფციის წინააღმდეგ  და კონტროლის პალატამ. ჩვენ კი, თავის მხრივ, ველოდებით სამართალდამცველი ორგანოების რეაგირებას და სახალხო დეპუტატების მხრიდან დეტალურ განმარტებებს,“-დაასკვნეს „მართლმადიდებელი ადვოკატების კავშირში.“
როგორც მჟკ იტყობინებოდა, „ხალხის მსახურმა“  ფანარიონთან შეხვედრა გააერთიანა ოჯახურ მინი-შვებულებასთან.