რმე მიესალმება ფანარიონის იდეას 2025წ. აღდგომა ერთობლივად აღნიშნონ
ნიკეის კრების 1700 წლისთავის აღსანიშნავად რკე და ფანარიონი მზად არიან კალენდარული ცვლილებისთვის, რათა ერთად აღნიშნონ აღდგომა.
რომის კათოლიკური ეკლესიის კარდინალმა და რომის პაპის მრჩეველმა ქრისტიანული ერთიანობის საკითხებში კურტ კოხმა განაცხადა, რომ რომის პაპს ფრანცისკეს მოეწონა კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს მუდმივი წარმომადგენლის არქიეპისკოპოსის იობის (გეჩა) იდეა, კალენდარში ცვლილება შეიტანონ, რათა ერთად აღნიშნონ 2025 წლის აღდგომა, იუწყება გამომცემლობა Кatholisch.de.
აღსანიშნავია, რომ ამ იდეის სტიმულატორი გახდა ის რომ 2025 წელს აღმოსავლეთისა და დასავლეთის ეკლესიებში აღდგომა ერთდროულად დადგება. ფანარიონის მეთაურმა განაცხადა, «ეს არის კარგი შესაძლებლობა შევახსენოთ ქრისტიანებს კალენდარული რეფორმის საჭიროება». თავის მხრივ კარდინალმა კოხმა აღნიშნა, რომ რთული იქნება საერთო თარიღის დასმა, მაგრამ ღირს ამის გაკეთება.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, ფანარიონის მეთაურმა განაცხადა, რომ ფანარიონისთვის პრობლემას არ წარმოადგენს რომის პირველობის აღიარება.