ექსპერტი: სად აპირებს მსახურებას ფანარიონის მეთაური კიევში ?
პატრიარქი ბართლომეს საეკლესიო პროგრამა კიევში, ვიზიტი რომელსაც ორგანიზებას მთავრობა უკეთებს, იქნება საკმაოდ მოკრძალებული, ვარაუდობს იური რეშეტნიკოვი.
ალექსანდრიის ეკლესია და წმინდა მიქაელის სახელობის ტაძარი კიევში - აი ის ორი ადგილი კონსტანსტანტინოპოლის პატრიარქის საეკლესიო ცერემონიისათვის. ამის შესახებ განაცხადა რელიგიურმა ექსპერტმა, სახელმწიფო - ეკლესიური ურთიერთობების სპეციალისტმა იური რეშეტნიკოვმა «Klymenko Time» ინტერვიუში, ფანარიონის მეთაურის უკრაინაში ვიზიტის შესახებ საუბრისას.
ექსპერტმა ხაზი გაუსვა, რომ კონსტანტინოპოლის პატრიარქის ვიზიტი უკრაინაში «ცხადია დაგეგმილია მთავრობის და არა ეკლესიის მიერ», და არც მისი შვილობილი მეუ-ს.
«ის მოიწვიეს არა რომელიმე ეკლესიურ ღონისძიებაზე, არამედ მოიწვიეს - სახელმწიფო დღესასწაულზე, - შეგვახსენა მან. - და სავარაუდოდ პატრიარქის პროგრამა, ჩემი აზრით, იქნება ხელისუფლების ინტერესებიდან გამომდინარე და არა საეკლესიო ღონისძიება ».
იური რეშეტნიკოვმა თქვა, რომ პატრიარქი ბართლომე სხვა და სხვა მიზეზების გამო ვერ მოილოცავს უკრაინის მთავარ სიწმინდეს - კიევ-პეჩორის ლავრას, ან მაგალითად ვლადიმირსკი ტაძარს.
«მე არ ვიცი ის სად იმსახურებს. ანდრეევსკი ტაძარში – უდავოა, პეტრე ალექსანდროვიჩის საჩუქრის წყალობით (პოროშენკო, – რედ.), მაგრამ, შესაძლებელია, კიდევ ერთი ვარიანტი - მიქაელის სახელობის ტაძარი. აი ის ძირითადი პროგრამა რაც ექნება ბართლომეს», – შეაჯამა ექსპერტმა.
შეგახსენებთ, იური რეშეტნიკოვმა ფანარიონის მეთაურის უკრაინაში ვიზიტი შეაფასა საერთაშორისო სტანდარტებითა და კონსტიტუციის თვალსაზრისით.