რადაში შესთავაზეს „უკრაინის ეკლესიის“ დამოუკიდებლობის უარისმყოფელების დასჯა
„ხალხის მსახურები“ სთავაზობენ ორგანიზაციის ლიკვიდაციას და მათი ქონების კონფისკაციას სიტყვისათვის უკრაინელების და რუსების სულიერ ერთიანობაზე.
უკრაინის უმაღლეს რადაში დარეგისტრირდა, პარტიიდან „ხალხის მსახური“-ს ორი დეპუტატის ოლეგ დუნდას და ალექსანდრ ოლეინიჩუკის, კანონპროექტი რომელიც ყველაფერთან ერთად, ითვალისწინებს ორგანიზაციის ლიკვიდაციას და მათი ქონების კონფისკაციას „უკრაინის ეკლესიის“ დამოუკიდებლობის უარყოფისათვის და სიტყვისათვის „ორი ძმური ერის„ სულიერ ერთიანობაზე, მხედველობაში ჰყავდა უკრაინელები და რუსები. კანონპროექტი №52258 „ცვლილებების შეტანის შესახებ უკრაინის ზოგიერთ კანონში იდეოლოგიის „რუსული სამყაროს“ დაგმობასთან დაკავშირებით დარეგისტრირებულია 2021 წლის 17 მარტს.
ის ითვალისწინებს დამატებას უკრაინის კანონში „უკრაინაში კომუნისტური და ნაციონალურ-სოციალისტური(ნაცისტური) ტოტალიტარული რეჟიმების დაგმობა და მათი სიმბოლოების პროპაგანდის აღკვეთის“ ნაწილში, სადაც „რუსული სამყაროს“ იდეოლოგია კომუნისტურ და ნაცისტურ რეჟიმებს უტოლდება.
კანონპროექტში „რუსული სამყაროს“ აღწერის ნაწილში ნათქვამია, რომ ის არის „მონათესავე ფორმა ნაციონალ-სოციალიზმის (ნაციზმის)...იმპერიალიზმის ტრადიციული ნიმუშის საფუძველზე-თვითმპყრობელობა, მართლმადიდებლობა, ხალხურობა; ეკლესიის და მართლმადიდებლობის გამოყენება პოლიტიკური მიზნებისათვის.“
„რუსული სამყაროს“ პროპაგანდაში დეპუტატები სთავაზობენ შეტანას, მათ შორის, რელიგიური რიტორიკის გამოყენებას პოლიტიკურ-მანიპულაციური მიზნების ან საზოგადოებრივი სიტუაციის დესტაბილიზაციისათვის ( უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის დამოუკიდებლობის უარყოფა და ორი ძმური ხალხის ურღვევი სულიერი ერთიანობის შესახებ საბაზისო პოსტულატის გამოყენება და ა.შ.)“, ასევე პროექტების და ღონისძიებების ინიცირება, რომელიც მოუწოდებს ფართო საზოგადოებას უკრაინის და რუსეთის საერთო საქმისათვის, გენეალოგიას, საერთო სულიერ მემკვიდრეობას და მომავალს.“
ახალი კანონის შეუსრულებლობისათვის „მსახურებმა“ შესთავაზეს უკრაინის ეროვნული უსაფრთხოების და თავდაცვის საბჭოს გადაწყვეტილების მიღების გზით იურიდიული პირების, პოლიტიკური პარტიების, მოქალაქეების სხვა გაერთიანებების და მასმედიის ლიკვიდაცია. დეპუტატები ლიკვიდირებული იურიდიული პირების, ორგანიზაციის და მასმედიის ქონებას, ფულს და სხვა აქტივებს კონფისკაციას სთავაზობენ.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, „ხალხის მსახურები“ სთავაზობენ დაიკეტოს რელიგიური ორგანიზაციები „სახელმწიფო ღალატისათვის.“