პავლენკომ აღიარა, რომ პოროშენკო ეხმარებოდა მეუ-ს
პავლენკომ განაცხადა, რომ პოროშენკოს მთავრობა ეხმარებოდა მეუ-ს, რათა გაეთანაბრებინა ეკლესიების შანსი, რომ არავის არ დაეყენებინა მოწინავეობის საკითხი.
2021 წლის 18 მარტს «ევროპული სოლიდარობის» დეპუტატმა როსტისლავ პავლენკომ საკენ აიმურზაევთან ინტერვიუში განაცხადა, რომ პოროშენკოს მთავრობა ეხმარებოდა მეუ-ს.
პავლენკომ განაცხადა, რომ «პოროშენკოს მმართველობისას ჩვენ ვაკეთებდით ყველაფერს, რომ რომელიმე ეკლესია არ ყოფილიყო ფავორიტი». ეს სრულდებოდა «პრეზიდენტისა და მისი გუნდის კომუნიკაციით» სრულიად უკრაინის ეკლესიასა და რელიგიურ ორგანიზაციათა შორის.
«ხოლო მეუ-ს პოპულიზაცია და მისი აღიარება ტომოსის მინიჭებით - ეს არის უკრაინელი მართმადიდებლების მიმართვის შესრულება, რომ სახელმწიფო სახსრებით მიენიჭოს ტომოსი და მოხდეს მისი ავტოკეფალიის აღიარება.», – თქვა სახალხო დეპუტატმა.
პავლენკოს სიტყვებით, ყველაფერი ეს კეთდებოდა «უსაფრთხოების გათვალისწინებით და ადამიანის უფლებების დაცვის უზრუნველყოფით».
«სახელმწიფო ამ ყველაფერს აკეთებდა, რათა გაეთანაბრებინა ეკლესიათა შორის უფლებები, რომ ვინმეს თეორიულადაც კი არ წამოეჭრა საკითხი რომელიმეს უპირატესობისა, ან ვინმეს არაკანონიკურობისა», – განაცხადა პოროშენკოს პარტიის დეპუტატმა.
ადრე მჟკ წერდა, როსტისლავ პავლენკოს აზრით, ზელენსკის დროს ისე არ ესმით ეკლესიის საკითხი, როგორც ესმოდათ ყოფილი პრეზიდენტის პოროშენკოს დროს.