მეუ-ს მიმართ მივიღე პოზიცია, რაც სინდისმა მიკარნახა,-ლიმასოლის მიტროპოლიტი
კვიპროსის მართლმადიდებელი ეკლესიის ეპისკოპოსმა გაიხსენა თავისი დამოკიდებულება „უკრაინის საკითხის“ მიმართ ონლაინ-საუბრის დროს რმე-ს ტვერის მიტროპოლიის სამღვდელოებასთან.
კვიპროსის მართლმადიდებელი ეკლესიის იერარქმა, ლიმასოლის მიტროპოლიტმა აფანასიმ განაცხადა, რომ მეუ-ს მიმართ მიიღო ის პოზიცია, რასაც მისი სინდისი კარნახობს. ამაზე ეპისკოპოსმა თქვა სასულიერო ონლაინ-საუბრისას, რომელიც გაიმართა რმე-ს ტვერის მიტროპოლიის სამღვდელოებისათვის, სადაც ის გამოვიდა როგორც სპიკერი, იუწყება «Верхневолжье Православное».
კონფერენციაში, რომელიც გაიმართა 22 მარტს, მონაწილეობა მიიღეს რუსული მართლმადიდებელი ეკლესიის ეპისკოპოსებმა და ასობით ღვთისმსახურებმა და ბერებმა ტვერის, ბეჟეცკის და რჟევსკის ეპარქიებიდან.
მიტროპოლიტმა აფანასიმ უპასუხა ყველა სხვადასხვა კითხვას, რომელიც ეხება ეკლესიის ლოცვით და ღვთისმსახურების ცხოვრებას, მისიონერობას, ახალგაზრდულ და სამღვდელო მსახურებას, მღვდელმსახურების სულიერ და ოჯახურ საკითხებს და ა.შ.
ასევე კვიპროსის ეკლესიის იერარქს შეკითხვა დაუსვეს სიტუაციაზე უკრაინაში, რაზეც მან უპასუხა, რომ მიიღო ის სიტუაცია, რომელსაც კარნახობს მას სინდისი და რომელიც ეთანხმება წმინდა ეკლესიის კანონებს.
შეგახსენებთ, ადრე მიტროპოლიტი აფანასი კვიპროსის მართლმადიდებელი ეკლესიის სხვა ეპისკოპოსებთან ერთად გამოვიდა არქიეპისკოპოს ქრიზოსტომის მიერ სერგეი (ეპიფანე) დუმენკოს მოხსენიების წინააღმდეგ.
ასევე მჟკ წერდა, რომ ლიმასოლის მიტროპოლიტმა გამოხატა თავისი სიყვარული და მხარდაჭერა უმე-ს დევნილი თემების მიმართ, მოუწოდა მორწმუნეებს დარჩნენ კანონიკური ეკლესიის ერთგულები უნეტარესი ონუფრის მეთაურობით.