სტეფანჩუკმა თქვა, რომ კომიტეტისგან ელოდება "სერიოზულ" კანონპროექტს უმე-ის შესახებ
რუსლან სტეფანჩუკმა თქვა, რომ კანონპროექტი, რომელიც კრძალავს უმე-ს, უნდა გახდეს „სერიოზული დამცავი აგრესორი სახელმწიფოს რწმენასა და რელიგიაზე ნებისმიერი გავლენისგან“.
უმაღლესი რადას სპიკერმა რუსლან სტეფანჩუკმა ,,უკრინფორმს'' განუცხადა, რა ეტაპზეა 8371-ე კანონპროექტის განხილვა უმე-ის აკრძალვის შესახებ.
მისი თქმით, რადას ჰუმანიტარული პოლიტიკის კომიტეტის ხელმძღვანელმა ნიკიტა პოტურაევმა „ყველა დაარწმუნა, რომ კომიტეტის წევრები არ დააყოვნებენ შესაბამისი პროექტის განხილვას“.
ამავდროულად, სტეფანჩუკი თვლის, რომ „ძალიან მნიშვნელოვანია, კანონპროექტის მექანიზმი გახდეს ძალიან სერიოზული დამცავი აგრესორი სახელმწიფოს რწმენასა და რელიგიაზე ნებისმიერი გავლენისგან“.
პარლამენტის თავმჯდომარემ ასევე იმედი გამოთქვა, რომ კომიტეტი „მოამზადებს მაღალხარისხიან პროექტს, რომელსაც მეორე მოსმენით კენჭისყრისას სახალხო დეპუტატები დაუჭერენ მხარს“.
როგორც მჟკ იტყობინება, სტეფანჩუკმა უარი თქვა სახალხო დეპუტატებისთვის უმე-ის შესახებ კანონის ვენეციისთვის გადაცემაზე.