რმე-ს პატრიარქმა ხელი მოაწერა განკარგულებას კირილ გოვორუნის განთავისუფლების შესახებ
რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის პატრიარქმა ხელი მოაწერა განკარგულებას მოსკოვის ეპარქიის ეპარქიის საეკლესიო სასამართლოს 2023 წლის 31 ოქტომბრის გადაწყვეტილების საფუძველზე არქიმანდრიტ კირილ გოვორუნის გადადგომის შესახებ. დოკუმენტი, რომელსაც პატრიარქმა კირილმა ხელი მოაწერა 2003 წლის 29 დეკემბერს, გამოქვეყნდა მოსკოვის ეპარქიის ვებგვერდზე 2024 წლის 17 იანვარს.
„წმიდა მოციქულთა 25-ე წესის დარღვევის გამო განდევნილი ხართ მღვდლობიდან“, - ნათქვამია პატრიარქ კირილის განკარგულებაში.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2023 წლის 13 აგვისტოს გოვორუნი მსახურობდა კიევის წმინდა ანდრიას ეკლესიაში ფანარის ეგზარქოსთან, ეპისკოპოს მიხაილთან (ანიშენკო) ერთად. 2020 წელს გოვორუნი მსახურობდა კიევის წმინდა სოფიას ეკლესიაში მეუ-ს „მღვდლებთან“.