ესტონეთის ხელისუფლება ქვეყნიდან აძევებს რმე-ს ესტონეთის მიტროპოლიის მეთაურს
მთავრობის წარმომადგენლის თქმით, მიტროპოლიტი ევგენი „საჯარო გამოსვლებში მხარს უჭერს რუსეთის ქმედებებს უკრაინაში“.
ესტონეთის ხელისუფლებამ რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის ტალინისა და სრულიად ესტონეთის მიტროპოლიტის ევგენის ქვეყნიდან გაძევების გადაწყვეტილება მიიღო, იუწყება ინტერფაქსი.
ხელისუფლებამ უარი თქვა მიტროპოლიტ ევგენის (ერისკაცობაში ვალერი რეშეტნიკოვი - რედ.) ბინადრობის ნებართვის განახლებაზე, რადგან, როგორც თვლიან ტალინში, ის საფრთხეს უქმნის ქვეყნის უსაფრთხოებას.
ესტონეთის პოლიციისა და სასაზღვრო დაცვის დეპარტამენტის პრესსამსახურმა განაცხადა, რომ „რუსეთის ფედერაციის მოქალაქე ვალერი რეშეტნიკოვმა პოლიციისა და სასაზღვრო დაცვის დეპარტამენტს წარუდგინა განცხადება ბინადრობის ნებართვის გაგრძელების შესახებ, რომელსაც დეპარტამენტი არ განაახლებს. მისი ამჟამინდელი დროებითი ბინადრობის ნებართვა 6 თებერვალს იწურება“.
პიხიანისს პრეფექტურის სასაზღვრო დაცვის ბიუროს უფროსის, ინდრეკ არუს თქმით, ეს გადაწყვეტილება მიღებულ იქნა რადგან „რეშეტნიკოვი თავის საჯარო საქმიანობაში, მათ შორის საჯარო გამოსვლებში, მხარს უჭერს რუსეთის ქმედებებს უკრაინაში და არ შეუცვლია თავისი აზრი მიუხედავად გაფრთხილებისა“.
ამიტომ, ის „აღიარებულია, როგორც სახელმწიფოს უსაფრთხოებისთვის საფრთხის მქონე“, თქვა ინდრეკ არუმ.
მიტროპოლიტი ევგენი ცხოვრობდა ესტონეთში დროებითი ბინადრობის ნებართვის საფუძველზე სულ ოთხი წლის განმავლობაში. მას ბინადრობის ნებართვა მიეცა ხანმოკლე ვადით, ანუ ორჯერ ორი წლის განმავლობაში.
იერარქის ბინადრობის ნებართვის ბოლო გაგრძელება ორი წლის წინ, უკრაინაში ომის დაწყებამდე ცოტა ხნით ადრე გაიცა.
პოლიციისა და საზღვრის დაცვის საბჭომ მეტროპოლიტენს გაუგზავნა გადაწყვეტილება ბინადრობის ნებართვის განახლებაზე უარის თქმის შესახებ.
როგორც არუმ აღნიშნა, მიტროპოლიტ ევგენის შემთხვევაში, ჩვენ ვსაუბრობთ მხოლოდ კონკრეტული პირის ქმედებების შედეგების შეფასებაზე და გადაწყვეტილება არ განახლდეს მისი ბინადრობის ნებართვა „არანაირად არ იმოქმედებს ესტონეთის  მართლმადიდებლური ეკლესიის მოსკოვის საპატრიარქოზე და მორწმუნეებზე“.