უმე-ს მომლოცველობა ეგვიპტეში – დიადი საქმე, – დეკანოზი ანდრეი ტკაჩევი
მართმადიდებლობის მოქადაგე დეკანოზი ანდრეი ტკაჩევი თვლის, რომ ეგვიპტის მონასტრების გაცნობამ შეიძლება «ბევრს გზა გაუნათოს წინსვლისკენ».
უკრაინის მართმადიდებლური ეკლესიის მომლოცველობა ეგვიპტეში – დიადი საქმეა, რომლის დახმარებითაც «მომავალში ბევრი რამე გამოსწორდება». ამის შესახებ მქადაგებელმა, რუსეთის მართმადიდებლური ეკლესიის მღვდელმსახურმა ანდრეი ტკაჩევმა თავის Telegram-არხზე ისაუბრა.
უძველესი აღმოსავლეთის მონასტრული ცხოვრება ბევრისთვის უცნობია, აღნიშნა მღვდელმსახურმა, და ჩვენ ვსწავლობთ ეკლესიის ისტორიას არა კონსტანტინოპოლის ნიმუშების შესაბამისად, «მისი სიძულვილით უდაბნოს, ეგვიპტესა და იმპერიის მიმართ (მაშინაც თუ იმპერია დიდი ხანია უკვე არ არსებობს)».
«ჩვენ არაფერი ვიცით ქრისტიანებზე, რომლებიც დღესაც კვდებიან ქრისტეს გამო და ეწევიან მონასტრულ ცხოვრებას, – დაამატა პროტოდიაკონმა. – ბევრია ასეთი ქრისტიანი და ისინი ყველა – აღმოსავლეთის უძველესი ტრადიციებიდანაა. მათი უმეცრების ლაკუნა უნდა შევავსოთ, ვინც ცდილობს მონაზვნობის მიღებას ისე, როგორც ამას აკეთებდნენ ეგვიპტელი მამები ძველ დროში. ეპისკოპოსად ყოფნის გარეშე, სხვა ყველაფრის გარეშე».
გარდა ამისა, თვლის ის, «ჩვენ თვითონ ძალიან ხშირად უბრალოდ ვქვეითდებით. ცეცხლი არ არის ჩვენში; არ არის გმირობა; არაფერი არ არის გარდა თვითკმაყოფილებისა. მაგრამ ყოველთვის და ყველგან არ არის ასე. საჭიროა გამოცდა: სად უყვართ უფალი ისე, როგორც უყვარდათ, ანტონის და მაკარის დროს?»
«ვფიქრობ ეს ძიების გზა ბევრ რამეს ნათელს მოჰფენს. ბევრს შეარიგებს. ბევრს უჩვენებს გზას წინსვლისთვის. შობს მეგობრების ახალ თაობას ქრისტეს მეომრებისა და მევენახეებისა, ეშმაკის დროებითი მფლობელობის სანაცვლოდ. მხოლოდ საჭიროა უნდა ვიაროთ დოგმატური სიწმინდისა და ასკეტიზმის გზაზე. სწორედ ამ გზაზე ეცემა ბევრი, ვინც ისე არ ფიქრობს როგორც მამები, და არ არის მზად თავის შესაწირად. ასკეტიზმი და დოგმატიზმი – ეს ეკლესიის ხვალინდელი დღის ძალაა», – შეაჯამა დეკანოზმა ანდრეი ტკაჩევმა.
ადრე მჟკ წერდა, რომ 2021 წლის 25 მარტს უმე-ს დელეგაცია ეგვიპტეში მოსალოცად გაემგზავრა. მომლოცველობის დეტალებზე ისაუბრა უმე-ს მდივანმა დეკანოზმა ნიკოლაი დანილევიჩმა.