ელენსკი ირწმუნება, რომ უკრაინა რელიგიური თავისუფლების მოდელია
სახელმწიფო ეთნიკური პოლიტიკის ხელმძღვანელმა ვიქტორ ელენსკიმ რელიგიის მსოფლიო დღესთან დაკავშირებით გამართულ კონფერენციაზე დამსწრეები დაარწმუნა, რომ უკრაინა რელიგიური თავისუფლების მოდელია, იუწყება სეპ-ის ვებგვერდი.
მისი თქმით, ოკუპირებულ ტერიტორიებზე უკრაინელი მორწმუნეები განიცდიან დევნას. მაგრამ უკრაინის მიერ კონტროლირებად მიწებზე, მისი თქმით, ვითარება თითქოს სრულიად განსხვავებულია.
„დღეს უკრაინაში რელიგიური თავისუფლება არ არის სლოგანი, ის პრაქტიკაშია დანერგილი და არის უპრეცედენტო მაგალითი სხვადასხვა რელიგიური ორგანიზაციების თანამშრომლობის თანამედროვე სამყაროსთვის“, - განაცხადა ოფიციალურმა წარმომადგენელმა.
ის ჩიოდა, რომ ბრიუსელში რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის წარმომადგენლებმა ისაუბრეს უკრაინაში რელიგიის დევნაზე და გააკრიტიკეს კანონპროექტი 8371, რომელიც კრძალავს უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიას.
ამის კომენტირებისას ელენსკიმ განმარტა, რომ „ეს კანონი არ არის დისკრიმინაციული, ის არ კრძალავს რელიგიას, არამედ მიზნად ისახავს აგრესორი სახელმწიფოს რელიგიური ორგანიზაციის ადმინისტრაციული ცენტრის გავლენისგან დაცვას“.
მისი თქმით, უმე-მ უნდა გაწყვიტოს ადმინისტრაციული კავშირი მოსკოვთან, წინააღმდეგ შემთხვევაში „სახელმწიფო ორგანოები სასამართლოს გზით შეეცდებიან მისი არსებობის შეწყვეტას“.
მჟკ-მ დაწერა, რომ გამოძიების სახელმწიფო ბიურომ სისხლის სამართლის საქმე აღძრა სახელმწიფო ეთნიკური პოლიტიკის ხელმძღვანელობის წინააღმდეგ.