კიევ-პეჩერის ლავრაში მორწმუნეების შესვლის აკრძალვის საქმეზე სხდომა გადაიდო
კიევ-პეჩერის სასამართლომ 2024 წლის 7 აპრილისთვის გადადო მორწმუნეების კიევ-პეჩერის ლავრაში შესვლის აკრძალვის საქმის განხილვა.
2024 წლის 24 იანვარს კიევ-პეჩერის რაიონულმა სასამართლომ განიხილა უმე-ის მრევლის სარჩელი ეროვნული ნაკრძალის "კიევ-პეჩერის ლავრას" წინააღმდეგ მორწმუნეებისთვის მონასტრის ტერიტორიაზე შესვლის აკრძალვის შესახებ. ამ თემაზე ლავრას ადვოკატმა, დეკანოზმა ნიკიტა ჩეკმანმა თავის ტელეგრამ-არხზე გამოქვეყნებულ მიმართვაში ისაუბრა.
მისი თქმით, სასამართლომ საქმის განხილვა 2024 წლის 7 აპრილისთვის გადადო.
ადვოკატმა ასევე განაცხადა, რომ შეხვედრის დროს რეზერვის წარმომადგენელი უკიდურესად არაადეკვატურად მოიქცა და შეურაცხყოფა მიაყენა უმე-ის მორწმუნეს, რომელმაც სარჩელი შეიტანა.
”მან დაიწყო მოსარჩელის შეურაცხყოფა და მას ვითომ მსხვერპლი უწოდა. ეს არის უკიდურესად არაეთიკური და ასეთი ქმედებები არღვევს ადვოკატის მხრიდან სამართლებრივი ეთიკის წესებს, ეს მიუღებელია“, - განაცხადა მამა ნიკიტამ.
დეკანოზმა ნიკიტა ჩეკმანმა ასევე განაცხადა, რომ სასამართლომ დააკმაყოფილა მოსარჩელის შუამდგომლობა და დანიშნა დამატებითი დრო რეზერვის შენიშვნაზე პასუხის მოსამზადებლად.
„რეზერვმა შენიშვნა გაგზავნა მხოლოდ 2024 წლის 16 იანვარს. ეს გაკეთდა საქმის განხილვის შემდეგ ვადის აშკარა დარღვევით“, - დასძინა მან.
როგორც მჟკ იტყობინება, სასამართლომ გადადო მოსმენა ლავრის ბერებისთვის მიძინების და სატრაპეზოს ეკლესიებით სარგებლობის უფლების უკანონოდ ჩამორთმევის შესახებ.