გაერო შეშფოთებულია უმე-ს მორწმუნეების დევნისა და დაშინების ფაქტით
უფლებადამცველებმა გამოაქვეყნეს გაეროს განცხადება უმე-ის წინააღმდეგ დარღვევებთან დაკავშირებით, სადაც ნათქვამია უკრაინის ხელისუფლების მიერ სასულიერო პირებისა და უმე-ის მორწმუნეების უფლებების დარღვევაზე.
2024 წლის 29 იანვარს, უკრაინის მუდმივი მისიის ოფიციალური პასუხი გამოქვეყნდა გაეროში და სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციებში გაეროს სპეციალური მომხსენებლის, რელიგიისა და რწმენის თავისუფლების, უმცირესობების უფლებების, ასოციაციების მშვიდობიანი შეკრების უფლებისა და უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მორწმუნეთა უფლებების დარღვევის საკითხებზე. ამის შესახებ უფლებადამცველების ვებგვერდი «Public advocacy» იტყობინება.
იურისტები აცხადებენ, რომ გაეროს მოხსენება უმე-ის უფლებების დარღვევის შესახებ მომზადდა გაეროს სამი სპეციალური მომხსენებლის მიერ მორწმუნეებისა და რელიგიური ორგანიზაციების მიმართვების შესწავლის შემდეგ, ჩვენი და სხვა უფლებადამცველი ორგანიზაციების განცხადებები გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭოს 52-54 სესიებზე, ჩერკასისა და კანივის მიტროპოლიტ ფეოდოსის (სნიგირევის) პირადი გამოსვლა უკრაინის შესახებ გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის მოხსენების განხილვისას, ასევე უმე-ის რიგი ეპარქიების ხელმძღვანელების წერილობითი მიმართვები საერთაშორისო სტრუქტურების მიმართ. “
”ზემოხსენებული მტკიცებულებებისა და ფაქტების განხილვის შედეგად, გაეროს სპეციალურმა მომხსენებლებმა უკრაინის მთავრობასთან კომუნიკაციაში აღნიშნეს (ციტატები გაეროს სპეციალური მომხსენებლების საკომუნიკაციო განცხადების ტექსტიდან - ფაქტები, რამაც გამოიწვია მათი შეშფოთება):
1. 2023 წლის 1 აპრილს უმე-ის ერთ-ერთმა იერარქმა მიიღო უკრაინის უშიშროების სამსახურიდან (უუს) 161-ე და 436-2 მუხლების მიხედვით ეჭვმიტანილის ცნობა - რელიგიათაშორისი სიძულვილის გაღვივება და რუსული აგრესიის გამართლება, და ამის შემდეგ მის რეზიდენციაში ჩხრეკა ჩატარდა, სხვა შემთხვევაში, 2023 წლის 7 აგვისტოს, ცნობილ რელიგიურ მოღვაწეს კონფლიქტთან დაკავშირებული მრავალი დანაშაულის ჩადენისთვის მიესაჯა ხუთი წლით თავისუფლების აღკვეთა ქონების ჩამორთმევით (109-ე, 110-ე, 161 და 436-2 მუხლებით) ამჟამად იმყოფება შინაპატიმრობაში, განაჩენი ამჟამად გასაჩივრებულია სააპელაციო წესით.
2. 2023 წლის 9 აგვისტოს კიევის საქალაქო სასამართლომ კანონიერად სცნო 2013 წლის ხელშეკრულების შეწყვეტის გადაწყვეტილება, რომელიც ოფიციალურად უფლებას აძლევდა უმე-ს უსასყიდლოდ გამოეყენებინა შენობის ნაწილი. სასამართლომ ასევე აღნიშნა, რომ კიევ-პეჩერის ლავრა სახელმწიფო რელიგიური შენობაა. ამ გადაწყვეტილების შესაბამისად, 2023 წლის 10 აგვისტოს, სამთავრობო ხელისუფლებამ, რომელიც აკონტროლებს კიევ-პეჩერის ლავრას, განაცხადა, რომ სასამართლომ ასევე დაადგინა, რომ უმე-ის მიერ კულტურული მემკვიდრეობის ობიექტებისა და სიწმინდეების მონასტრიდან გადაცემა წლის ბოლომდე უნდა დასრულდეს.
3. ეს შემაკავებელი ზომები, სიძულვილისა და ძალადობის წაქეზების ინციდენტები მორწმუნეებისა და უმე-ის სამონასტრო თემის წინააღმდეგ წარმოიშვა იმ მიზეზით, მათ შორის უკრაინის ხელისუფლების მხრიდან, რომ უმე-მ არ გამოაცხადა თავი კანონიკურად დამოუკიდებელ ეკლესიად რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან (რმე ) და სხვა მართლმადიდებლურ თემებთან მიმართებაში.
4. კიევ-პეჩერსკის ლავრასთან დაკავშირებული მოვლენების შემდეგ, მთელ რიგ რეგიონებში, ძირითადად უკრაინის დასავლეთ რეგიონებში, დაფიქსირდა სიძულვილის გაღვივების და ძალადობის მოწოდების შემთხვევების შესამჩნევი ზრდა უმე-ის მორწმუნეების მიმართ. ამრიგად, 2023 წლის 28 მარტს უცნობი პირები შეიჭრნენ ივანო-ფრანკოვსკში უმე-ს ერთადერთ ეკლესიაში. თავდასხმის დროს ცრემლსადენი გაზი იქნა გამოყენებული, მორწმუნეები და სასულიერო პირები შენობიდან იძულებით გაიყვანეს. 2023 წლის 1 თებერვლიდან 31 ივლისის ჩათვლით, სხვადასხვა მართლმადიდებლური თემის მრევლს შორის კონფლიქტის შედეგად დაფიქსირდა ფიზიკური ძალადობის რამდენიმე ათეული და მუქარის რამდენიმე შემთხვევა. 2023 წლის 4 აპრილს ხმელნიცკის საქალაქო საბჭომ გადაწყვიტა შეწყვიტოს ყველა შეთანხმება უმე-სთან მუნიციპალური მიწის საკუთრების შესახებ. მოგვიანებით, იმავე დღეს, ხმელნიცკის რეგიონალურმა საბჭომ მიიღო მსგავსი გადაწყვეტილება, აკრძალა უმე მთელ რეგიონში. რამდენიმე საქალაქო და რეგიონულმა საბჭომ ასევე აკრძალა "უმე-ის საქმიანობა" მათ რაიონებში.
5. 2022 წლის ნოემბრიდან უუს-მ ჩაატარა ჩხრეკა რამდენიმე მონასტერში, ოფისში, საგანმანათლებლო დაწესებულებაში და უმე-ის სხვა შენობაში კიევში, რივნეში, ჟიტომირში, ივანო-ფრანკოვსკში, ჩერნივცში, დნეპროპეტროვსკში, ხმელნიცკის, ჩერკასში, ვოლინში, ხერსონში, ტერნოპოლის, პოლტავას და ტრანსკარპატების რეგიონები. 2022 წლის დეკემბერში უკრაინის ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭომ პერსონალური სანქციები დაუწესა უმე-ის ხელმძღვანელობის შვიდ წევრს. ეს სანქციები მოიცავდა პირადი ანგარიშების დაბლოკვას, ლიცენზიებისა და ნებართვების გაუქმებას, სახელმწიფო ქონების იჯარით გაცემისა და შესყიდვის აკრძალვას და მთავრობის მიერ გაცემული ჯილდოებისა და შეფასებების ჩამორთმევას“.
მათი საკომუნიკაციო განცხადების ბოლო ნაწილში გაეროს სპეციალურმა მომხსენებლებმა განაცხადეს:
„ჩვენ გვსურს გამოვხატოთ ჩვენი შეშფოთება უმე-ისა და მისი მორწმუნეების დევნის სავარაუდო მოდელთან დაკავშირებით, რომელიც, როგორც ჩანს, დაკავშირებულია რელიგიის ან რწმენის თავისუფლების, გამოხატვის თავისუფლებისა და შეკრების თავისუფლების კანონიერ და მშვიდობიან განხორციელებასთან. სამოქალაქო და პოლიტიკურ უფლებათა საერთაშორისო პაქტის მე-18, მე-19 და 22-ე მუხლებში (საერთაშორისო პაქტი სამოქალაქო და პოლიტიკური უფლებების შესახებ), რატიფიცირებულია უკრაინის სახელმწიფოს მიერ 1973 წელს.
კერძოდ, ჩვენ შეშფოთებულნი ვართ დაშინების ამ მოდელით, რასაც მოწმობს ზემოაღნიშნული ბრალდებები, რომლებიც მიმართულია უმე-ის სამონასტრო თემისა და მორწმუნეების წინააღმდეგ რელიგიური კუთვნილების შეცვლის მიზნით. ეს ეწინააღმდეგება სპსპუ-ის მე-18 მუხლში გათვალისწინებული იძულების აკრძალვას. „ჩვენ ასევე შეშფოთებულები ვართ იმ უკუპასუხებით (ძალადობის მოწოდებებთან და მთლიანად უმე-ზე დაწესებულ ადმინისტრაციულ სანქციებთან დაკავშირებით), რომელიც შეიძლება შეექმნას უმე-ის მორწმუნეებს, რაც ფაქტობრივად ზღუდავს მათ უფლებას.
„სახალხო ადვოკატირება“ წერს, რომ „გაეროს სპეციალური მომხსენებლების საკომუნიკაციო განცხადების ტექსტი მიუთითებს საერთაშორისო დონეზე უმე-ის უფლებების დარღვევის აღიარებაზე ამ რელიგიის მიმართ დისკრიმინაციის სისტემური პოლიტიკის განხორციელებით და მისი უფლებების შეზღუდვით. იერარქია და მორწმუნეები“.
ამავდროულად, იურისტები აღნიშნავენ, რომ „გაეროში უკრაინის მუდმივი მისიის პასუხი და სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციებში 2024 წლის 22 იანვრის No38/017, მოწოდებული უკრაინის სახელმწიფოს სახელით გაეროს სპეციალურ მომხსენებლების მიერ, არასრულია და რიგ პუნქტებში შეიცავს, ჩვენი აზრით, ცრუ ინფორმაციას“.
უფლებადამცველებმა აღნიშნეს, რომ უმე-მა „დაადასტურა თავისი უნარი, გაავრცელოს ინფორმაცია მორწმუნეთა უფლებების დარღვევის შესახებ საერთაშორისო დონეზე“. ამავდროულად, მათივე თქმით, გაერო „იცნობს მორწმუნეთა უფლებების დარღვევის მთელ სპექტრს და ისინი განიხილავენ რელიგიური ორგანიზაციების მიწაზე უფლების მასიურ შეწყვეტას ადგილობრივი ხელისუფლების გადაწყვეტილებით, რელიგიური ლიდერების წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმეების გახსნას, მათ წინააღმდეგ სანქციების გამოყენებას, ეკლესიების გამოყენების უფლების ჩამორთმევას და მათ ძალისმიერ ჩამორთმევას, სიძულვილის რიტორიკა უმე-ის და მისი მორწმუნეების მიმართ - როგორც სისტემური პოლიტიკის ნაწილი, რათა აიძულონ უმე-ის მორწმუნეები შეცვალონ რელიგიური კუთვნილება, რაც უდავოდ საერთაშორისო სამართლის დარღვევაა.
„უმე-ის რელიგიურ ორგანიზაციებს ამჟამად აქვთ შესაძლებლობა წარმოადგინონ თავიანთი წინააღმდეგობები და დამატებითი არგუმენტები თავიანთი უფლებების საერთაშორისო დაცვის პროცესში, კერძოდ, უკრაინის მთავრობის მიერ გაეროს საერთაშორისო კომუნიკაციის მოთხოვნაზე პასუხის შინაარსის საფუძველზე ან ინდივიდუალური განცხადებების ფორმატში, რომელიც მიმართულია უშუალოდ რელიგიისა და რწმენის თავისუფლების საკითხებში სპეციალური მომხსენებლის ასევე გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭოს მიმართ. “ - წერენ უფლებადამცველები.