ალექსანდრიის პატრიარქი გეების შესახებ: ეკლესია არის ჩახუტება და არა სასამართლო
გეების შესახებ საუბრისას პატრიარქმა თეოდორემ განაცხადა, რომ „თუ მათ ეს გზა აირჩიეს, ეკლესიას ისინი ყველა უყვარს და ყველას ელოდება“.
ალექსანდრიის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვარმა, პატრიარქმა თეოდორემ, უპასუხა ჟურნალისტების შეკითხვას, როგორი დამოკიდებულება აქვს ერთსქესიანთა ქორწინების ლეგალიზებასთან დაკავშირებით, თქვა, რომ „ეკლესია არის ჩახუტება და არა სასამართლო“.
პატრიარქმა თეოდორემ, რომელსაც ჟურნალისტებმა ჰკითხეს გეი ქორწინების შესახებ, თქვა: „როგორც ადამიანმა, დღეს მოვისმინე პასუხი, რომელიც ქრისტეს სახარებაში წერია: „მე მოვედი სამყაროში, რათა გადავარჩინო ყოველი ადამიანი, ცოდვილი, გადასახადების ამკრეფი, ფარისეველი, მეძავი, მრუში, მათხოვარი."
ამიტომ, ჩემო შვილებო, არ მსურს განსჯა და ჩემი აზრის გამოთქმა, მაგრამ მინდა ყველა ბედნიერი იყოს, როგორი გზაც არ უნდა აირჩიოს“, - განაცხადა პატრიარქმა.
გეი ქორწინების ლეგალიზებაზე და მათი შვილების შვილად აყვანის უფლების შესახებ მსჯელობისას, რაც სერიოზულ დაპირისპირებას იწვევს საბერძნეთში, ალექსანდრიის ეკლესიის წინამძღვარმა თქვა: „რაც არ უნდა გადაწყვიტოთ, გთხოვთ, იზრუნოთ ამ პატარა ბავშვების პატარა ცხოვრებაზე“.
ამასთან, გეების შესახებ საუბრისას პატრიარქმა განაგრძო, რომ „თუ მათ აირჩიეს ეს გზა, ეკლესიას ისინი ყველა უყვარს და ყველას ელოდება“, რადგან „ეკლესია არის ჩახუტება, ის არ არის პირველი ინსტანციის სასამართლო, ის სიყვარულია“.
ადრე მჟკ წერდა, რომ აშშ-ში ფანარის მთავარეპისკოპოსის ხელმძღვანელმა განმარტა, თუ რატომ მონათლა გეების შვილები.