უმე-ს ტაძრის მღვდელი ზადუბროვკაში: მთავრობა უგულვებელყოფს კონფლიქტს
დეკანოზი ვიტალი დუროვი, უმე-ს ტაძრის წინამძღვარი ს. ზადუბროვკაში. ფოტო: скриншот ютуб-канала დეკანოზი ვიტალი დუროვი, უმე-ს ტაძრის წინამძღვარი ს. ზადუბროვკაში. ფოტო: скриншот ютуб-канала
ხელისუფლების უმოქმედობის გამო  რელიგიური კონფლიქტი გრძელდება უკვე რამდენიმე წელია, ხაზი გაუსვა მეუ-ს აქტივისტებისაგან შევიწროებულმა უმე-ს მღვდელმა ზადუბროვკაში.
ხელისუფლების წევრები ფაქტიურად უგულვებელყოფენ რელიგიურ კონფლიქტს, რის გამოც უმე-ს მორწმუნეები იმყოფებიან სქიზმატიკოსების წნეხის ქვეშ უკვე რამდენიმე წელია, თქვა ტელეარხ ,,ინტერთან’’ ინტერვიუში ს. ზადუბროვკაში წმინდა მიქაელის სახელობის ტაძრის წინამძღვარმა ვიტალი დუროვმა, გვაუწყებს უმე-ს საინფორმაციო გვერდი Facebook-ზე.
მისი სიტყვებით, ხელისუფლების უმოქმედობის გამო ჩერნოვიცკო-ბუკოვინის მხარის უმე-ს მორწმუნეები უკვე სამი წელია იძულებული არიან დღე და ღამე უდარაჯონ ტაძარს. «ხელისუფლება არანაირად არ მოქმედებს, ამ კონფლიქტის ჩასახშობად. თუ ვისაუბრებთ ჩვენს ეპარქიაზე, სოფელ ზადუბროვკასა და მიხალჩაში მორწმუნეები უკვე სამი წელია იძულებული არიან დღე და ღამე უდარაჯონ ტაძარს», – თქვა მამა ვიტალიმ.
მან აღნიშნა, ჩერნოვიცკო-ბუკოვინის ეპარქიაში უმე-ს მღვდელმსახურები და მრევლი იძულებული არიან აიტანონ დევნა. მაგალითისათვის ზადუბროვკის ტაძრის მღვდელმა თქვა, რომ 450 მღვდელმსახურიდან მხოლოდ და მხოლოდ ორი გადავიდა მეუ-ში.
როგორც მჟკ წერდა, პატრიოტებმა პატივი უნდა სცენ უკრაინის კანონებს, ხაზი გაუსვა  მღვდელმა ს. ზადუბროვკიდან, სადაც უმე-ს მორწმუნეები უკვე სამი წელია იცავენ ტაძარს.