ზაბუიანიეში უმე-ს საზოგადოება წირვას ვაგონში ესწრება
ზაბუიანიას მართლმადიდებელმა მორწმუნეებმა მადლობა გადაუხადეს საზოგადოებრივ კავშირს "მირიანე" და ყველა შემომწირველს, რომელიც მონაწილეობდა ტრაილერის შეძენაში, რომელშიც დროებითი სამლოცველო მოეწყო.
მეუ-ს აქტივისტების მიერ მათივე ეკლესიიდან გაძევებულმა კიევის ოლქის სოფელ ზაბუიანიეს თემმა ლიტურგიული ცხოვრება დაიწყო დროებით ეკლესია-ვაგონში, რომელიც მას ახალი წლის წინა დღეს გადასცა საზოგადოებრივმა გაერთიანებამ „მირიანე“. გავრცელდა  საკვირაო წირვის ვიდეოკადრები.
მოძღვარმა თქვა, რომ ახალ ტაძარში საღმრთო ლიტურგიის შემდეგ გაიმართა სამადლობელი პარაკლისი და მორწმუნეებმა ილოცეს საზოგადოებრივი გაერთიანება ,,მირიანეს’’ მონაწილეებისთვის, რომლებმაც მოაწყვეს ვაგონის შესაძენად თანხის შეგროვება და ყველა იმ მოხალისესთვის, რომლებმაც ეს გამოწვევა მიიღეს.
„მიუხედავად იმისა, რომ ეს ტაძარი პატარაა, ის თბილი და მყუდროა და მადლობას გიხდით, ძვირფასო შემომწირველებო“, - თქვა მღვდელმა. „თქვენთვის კი, ძვირფასო „მირიანე“, ჩვენ მუდამ ვილოცებთ, რათა უფალმა გაგაძლიეროთ“.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2023 წლის 3 ოქტომბერს, მეუ-ს აქტივისტებმა, სამხედრო ფორმაში ჩაცმული პირების მხარდაჭერით, მიიტაცეს უმე-ის შუამავლობის ეკლესია ზაბუიანიეში.