ელენსკიმ მოუწოდა აშშ-ს, გადასცეს უკრაინას იარაღი რელიგიური თავისუფლების დასამყარებლად
სეს-ის ხელმძღვანელი არწმუნებდა ამერიკელებს, რომ მხოლოდ უკრაინის ტერიტორიების განთავისუფლებას შეუძლია შეაჩეროს უკრაინელი მღვდლებისა და მორწმუნეების დევნა.
სახელმწიფო ეთნიკური პოლიტიკის ხელმძღვანელმა ვიქტორ ელენსკიმ, რომელიც იმყოფება შეერთებულ შტატებში მესამე ყოველწლიური უკრაინული კვირეულის ფარგლებში, რომელიც დაიწყო 29 იანვარს და გაგრძელდება 3 თებერვლამდე, განუცხადა ,,ამერიკის ხმას’’, რომ მღვდლებისა და მორწმუნეების წინააღმდეგ რეპრესიების შესაწყვეტად. უკრაინას სჭირდება იარაღი.
„უკრაინის სამხედრო დახმარება, არსებითად, არის ბრძოლა რელიგიური თავისუფლებისთვის. რაც უფრო მეტი მორწმუნე გააცნობიერებს ამას შეერთებულ შტატებში, მით უფრო მაღალი იქნება რელიგიური თავისუფლების დონე მსოფლიოში“, - თქვა ელენსკიმ.
მან აღნიშნა, რომ უკრაინელი პროტესტანტების დელეგაცია, რომლებიც ეკლესიებისა და რელიგიური ორგანიზაციების სრულიად უკრაინის საბჭოს წევრები არიან, შეხვდა წარმომადგენელთა პალატის სპიკერს მაიკლ ჯონსს და კონგრესის სხვა წევრებს რესპუბლიკური პარტიიდან, რომლებზეც არის დამოკიდებული გამოყოფენ თუ არა უკრაინას დამატებით 60 მილიარდ დოლარს.
გამოცემა წერს, რომ უკრაინული კვირეულის ფარგლებში, უკრაინული დელეგაციის რამდენიმე ათეული წევრისთვის სხვადასხვა დონეზე 150-ზე მეტი შეხვედრაა დაგეგმილი.