კოცუბინსკში, ორი ეკლესიის მრევლმა ხმა მისცა უმე-ის ერთგულებას
კოცუბინსკში უმე-ის მრევლს კულტურის სახლში შეხვედრაზე დასწრების უფლება არ მისცეს. ფოტო: СПЖ კოცუბინსკში უმე-ის მრევლს კულტურის სახლში შეხვედრაზე დასწრების უფლება არ მისცეს. ფოტო: СПЖ
კულტურის სახლში ,,მეუ-ში გადასვლისთვის ჩატარებულ კენჭისყრაზე’’ მრევლი არ შეუშვეს.
2024 წლის 3 თებერვალს, კიევის მახლობლად, კოცუბინსკში, ადგილობრივმა აქტივისტებმა კულტურის სახლში მოაწყვეს "შეხვედრა" უმე-ის მიძინების და წმინდა გიორგის თემების მეუ-ში გადასვლის თაობაზე. მეტიც, თავად მრევლს ხმის მიცემის უფლება არ მისცეს, განუცხადა მჟკ-ს წმინდა გიორგის ეკლესიის წინამძღვარმა, დეკანოზმა სერგი ტკაჩენკომ.
მისი თქმით, როდესაც ისინი შენობაში შესვლას ცდილობდნენ, რამდენიმე პირმა მათ გზა გადაუკეტა.
„მიუხედავად იმისა, რომ ჩვენს მორწმუნეებს თან ჰქონდათ პირადობის დამადასტურებელი მოწმობები, მაინც გაგვაჩერეს და მოითხოვეს, რომ ჩვენი გვარები შეგვეტანა ჩვენთვის გაურკვეველ სიაში. როცა უარი ვთქვით და ვთხოვეთ დარბაზში შეშვება ხმის მისაცემად, კარები მოგვიხურეს“, - ყვება მღვდელი.
მისი თქმით, ღონისძიებაზე არ უნახავს ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები და თავად ყალბი შეხვედრა მოაწყო ადგილობრივმა აქტივისტმა ივან გალუნგამ, რომელმაც ამ ტერიტორიაზე უკვე „გადაიყვანა“ მეუ-ში უმე-ს რამდენიმე ეკლესია.
მამა სერგის თქმით, კულტურის სახლის შენობაში 30-მდე ადამიანი შევიდა, ამავე დროს ღვთისმშობლისა და წმინდა გიორგის თემებში 3-4-ჯერ მეტი მრევლია.
მისი თქმით, წმინდა გიორგის ტაძრის მრევლმა რამდენიმე თვის წინ უკვე მისცა ხმა უმე-ს ერთგულებას. მაშინ მრევლის სიაში 168 ადამიანი იყო. ანალოგიური კენჭისყრა ღვთისმშობლის მიძინების ტაძარშიც გაიმართა.
თუმცა, მას შემდეგ, რაც ორივე თემს არ მიეცა საშუალება დასწრებოდა შეხვედრას, კულტურის სახლთან გადაწყვიტეს საჯაროდ დაემოწმებინათ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიისადმი ერთგულება. ჯერ მიძინების ტაძრის მრევლმა მისცა ხმა, შემდეგ წმინდა გიორგის ტაძრის მრევლმა.
მჟკ წერდა, რომ კოციუბინსკში პარტია "ნაროდნა ვარტა" მოუწოდებს "განდევნონ მტრები" უმე-ის ეკლესიებიდან.