სიმონ შოსტატსკიმ შეაქო დუმენკო მოსკოვისგან ლავრის "განთავისუფლებისთვის"
უმე-ს ყიფილი მიტროპოლიტი სიმონ შოსტაცკი ულოცავს ეპიფანე დუმენკოს. ფოტო: pomisna.info უმე-ს ყიფილი მიტროპოლიტი სიმონ შოსტაცკი ულოცავს ეპიფანე დუმენკოს. ფოტო: pomisna.info
შოსტასკიმ ასევე ისაუბრა „კალენდარულ რეფორმაზე“, რომელიც დუმენკოს „სიბრძნისა და ტაქტის“ წყალობით „მშვიდობიანად განხორციელდა“.
უმე-ის ყოფილმა მიტროპოლიტმა სიმონ შოსტატსკიმ შეაქო ეპიფანე დუმენკო კიევ-პეჩერის ლავრის მოსკოვის ბატონობისაგან "განთავისუფლებისთვის".
შოსტატსკიმ, მე-ს სახელით მიულოცა დუმენკოს "ინტრონიზაციის" წლისთავი, თქვა, რომ გადავხედოთ იმ გზას, რომელიც მეუ-მ გაიარა ეპიაფანეს ხელმძღვანელობით, "ღირს აღვნიშნოთ ბევრი მნიშვნელოვანი მოვლენა".
ბოლო 5 წლის განმავლობაში ასეთი მოვლენები ბევრი არ ყოფილა: ფანარის მეთაურის ვიზიტი უკრაინაში, „კავშირების დამყარება“ სხვა ადგილობრივ ეკლესიებთან (შეგახსენებთ, რომ მეუ აღიარებულია მხოლოდ 4 ეკლესიის მიერ, 10 კი აარ აღიარა – რედ.), ასევე „კიევ-პეჩერის ლავრის განთავისუფლება მოსკოვის ბატონობისაგან“ და დუმენკოს, როგორც „წმინდა არქიმანდრიტის“ „მსახურება“ ამ მონასტერში.
შოსტასკიმ ასევე ისაუბრა „კალენდარული რეფორმაზე“, რომელიც დუმენკოს „სიბრძნისა და ტაქტის“ წყალობით „მშვიდობიანად განხორციელდა“.