კულტურის სამინისტრომ ყალბი უწოდა კიევის საკრებულოს რეალურ გეგმებს უმე-ს ეკლესიების დანგრევის შესახებ
კულტურის სამინისტროს სტრატეგიული კომუნიკაციების ცენტრმა კიევის საკრებულოს რეალურ საკანონმდებლო ინიციატივებს ყალბი უწოდა.
კულტურის სამინისტროს სტრატეგიული კომუნიკაციებისა და ინფორმაციული უსაფრთხოების ცენტრმა Spravdi სიცრუე უწოდა გავრცელებულ ინფორმაციას იმის შესახებ, რომ კიევის საკრებულო განიხილავს ვარიანტებს დედაქალაქში 70-ზე მეტი უმე ეკლესიის დანგრევის შესახებ. იუწყება Spravdi ტელეგრამ-არხზე.
„სიცრუეა: კიევის საკრებულო განიხილავს კანონიკური უმე-ის ეკლესიების დანგრევას, სიაში 70-ზე მეტი ობიექტია... სიმართლე: დედაქალაქის საკრებულოს ვებსაიტზე არ არის რაიმე სიახლე, რელიგიური შენობების განადგურების განცხადება და შუამდგომლობა. "უმე"-ის ძიება გვაწვდის 2023 წლის 20 აპრილით დათარიღებულ ამბებს, კიევის საქალაქო საბჭოს თხოვნით მინისტრთა კაბინეტისა და ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭოს მიმართ, მიიღონ დაუყოვნებლივი ზომები საიჯარო ხელშეკრულებების ან უმე-ის მიერ სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული კულტურული ღირებულების შენობების გამოყენების შეწყვეტის შესახებ და ეკლესიების დანგრევაზე საუბარი არ არის“, - აცხადებენ კულტურის სამინისტროში.
”ბოტები ავრცელებენ ამ აბსურდულ ტყუილს, რათა კიდევ ერთხელ დაარღვიონ სიმშვიდე და დააპირისპირონ უკრაინელები რელიგიურ ნიადაგზე,” - წერს Spravdi.
ამასობაში კიევის საკრებულოში არის ასეთი საკანონმდებლო ინიციატივები.
2023 წლის სექტემბერში ფრაქცია „ხმის“ დეპუტატმა ვადიმ ვასილჩუკმა წარადგინა კანონპროექტი №08/231-1115/PR „არაუფლებამოსილი მუშაკებისა და რელიგიური ორგანიზაციების (ასოციაციების) მიერ ქალაქ კიევის ტერიტორიული საზოგადოების კომუნალური საკუთრების მიწის ნაკვეთებზე მდებარე შენობა ნაგებობების აღების შესახებ, რომლის ხელმძღვანელობის ცენტრი (მენეჯმენტი) მდებარეობს უკრაინის ფარგლებს გარეთ, სახელმწიფოში, რომელიც იურიდიულად არის აღიარებული, როგორც სამხედრო აგრესორი უკრაინის წინააღმდეგ და/ან დროებით ოკუპირებული აქვს უკრაინის ტერიტორიის ნაწილი, ან რომელსაც აქვს კანონიკური და ლოცვითი კავშირები აგრესორი ქვეყნის რელიგიურ ორგანიზაციებთან. “
პროექტის მიხედვით, უმე-ის იმ ეკლესიებში, რომლებსაც არ გააჩნიათ საჭირო ნებართვა, იგეგმება „მიწების წინა მდგომარეობაში დაბრუნება“ და ეკლესიების დანგრევა „პირების ხარჯზე, ვინც დაუშვა მშენებლობის უნებართვო განთავსება“. უარის შემთხვევაში ქალაქი ეკლესიებს თვითონ დაანგრევს და კანონპროექტს რელიგიურ თემებს წარუდგენს.
კიევის ქალაქის სახელმწიფო ადმინისტრაციამ დაურთო კიევში 74 უმე-ს ეკლესიის სია, რომლებიც ექვემდებარება შემოწმებას და პოტენციურ დანგრევას.
2023 წლის იანვარში კიევის საკრებულოს დღის წესრიგში დაემატა კიევში უმე-ის ეკლესიების დანგრევის საკითხი. 18 იანვრის დღის წესრიგის 1.4 პუნქტი მოიცავდა ვასილჩუკის კანონპროექტის No08/231-1115 განხილვას უმე-ის ეკლესიების შესახებ. მაგრამ კიევის სახელმწიფო საქალაქო ადმინისტრაციის ვებსაიტზე ამ პროექტის გვერდი შეიცავს წარწერას „გამოტანილია წარდგენის საგნის მიერ“.