ოსტაპენკომ მეუ-ს "იერარქის" წიგნს მოსკოვის პროპაგანდა უწოდა
კიევ-პეჩერის ლავრის ნაკრძალის დირექტორმა მაქსიმ ოსტაპენკომ ,,უკრაინსკაი პრავდასთან’’ ინტერვიუში განმარტა, თუ რატომ იყო, მისი აზრით, ლავრა "რუსული სამყაროს ცენტრი".
ოსტაპენკომ ჟურნალისტებს აჩვენა ლავრას შენობებში ნაპოვნი სამეფო მოწამეების სურათები, ძველი ეკლესიის კალენდრები პატრიარქების ალექსისა და კირილის ფოტოებით. მაგრამ მან განსაკუთრებით ყურადღება გაამახვილა ეკლესიის კანონების დამცავ ბეჭდურ მასალაზე.
კერძოდ, მან აიღო ყოფილი მიტროპოლიტი ალექსანდრეს (დრაბინკო) ბროშურა „რატომ უწოდებენ სქიზმატურ ჯგუფებს უკრაინაში არაკანონიკურად“, უწოდა მას „მყარი პროპაგანდა, გამოქვეყნებული რუსეთში ან რუსული ნარატივების მიხედვით“.
”ყველაფერი გამოქვეყნდა მოსკოვში ან სანკტ-პეტერბურგში”, - თქვა ოსტაპენკომ და აღიარა, რომ ”ზოგიერთი მასალა ახალი არ არის”. ”მაგრამ მე მესმის, რას უნერგავდნენ უკრაინელებს ათწლეულების განმავლობაში,” - ხაზგასმით აღნიშნა მან.
ნაკრძალის დირექტორი განსაკუთრებით აღშფოთებული იყო, რომ 2023 წლის კალენდარში მიტროპოლიტ ონოფრეს პასტორალურ სიტყვაში "არც ერთი სიტრყვა არ წერია ომის ან წამებული ბავშვების შესახებ", ხოლო ლიტურგიკულ მითითებებში სიტყვა "უკრაინა" მხოლოდ მისი უნეტარესის ტიტულში ჩნდება.
მჟკ ადრე წერდა, რომ ოსტაპენკოს თქმით, რუსეთის მართლმადიდებლურმა ეკლესიამ თითქოს ანათემას გადასცა პეტრე მოგილა.