ფანარში ეპიფანე შეადარეს ქრისტეს, ,,რომელიც გოლგოთის გზას გადის’’
ქალკედონის მიტროპოლიტმა განაცხადა, რომ უკრაინაში ფანარმა „დაძლია არსებული განხეთქილება და შეუნდო ყველა შეცდომა“.
2024 წლის 5 თებერვალს, ქალკედონის მიტროპოლიტმა ემანუელმა, წმინდა სოფიას ტაძარში მეუ-ს „ლიტურგიის“ დასრულების შემდეგ, სიტყვით გამოვიდა ეპიფანე დუმენკოს „ინტრონიზაციის“ მე-5 წლისთავზე, იუწყება მეუ-ს ვებგვერდი.
მიტროპოლიტმა მეუ-ის საქმიანობას ამ 5 წლის განმავლობაში „ღვთის სასწაული“ უწოდა, „ღვთის განგებულებამ იზრუნა, რომ კონსტანტინოპოლის დედა ეკლესია, რომელმა თავად განიცადა დაყოფა და დაცარიელება, წყალობა გამოიჩინა ეკლესიის შვილების მიმართ მსოფლიოს ყველა კუთხეში, იგი განაგრძობს სულუერებაზე ზრუნვას, მიუხედავად საერო და სხვა დაბრკოლებებისა“.
იერარქის თქმით, კონსტანტინოპოლის ეკლესიამ „მხოლოდ ჭეშმარიტებისა და სულთა ხსნისათვის დაძლია არსებული განხეთქილება, აპატია ყველა შეცდომა და პატიებით აღადგინა სამღვდელოება და ხალხი“.
მან დაარწმუნა დუმენკო, რომ ფანარისთვის ცნობილია მისი „დიდი ძალისხმევა და შრომისმოყვარეობა უკრაინის ეკლესიის ერთიანობისა და სტაბილურობის მისაღწევად, პროპაგანდის წინააღმდეგ ბრძოლის შესახებ, სხვადასხვა ცდუნებების, ცილისწამების, ცრუ ბრალდებების, ტყუილის, ნაღველის, მძიმე ჯვარის და საშინელი გოლგოთის შესახებ“, რომელზეც სერგეი პეტროვიჩი „ხუთი წლის განმავლობაში ყოველდღე იტანდა“.
მიტროპოლიტმა შეაქო დუმენკო „უაღრესად ღირსი საეკლესიო ტახტისადმი ერთგულებისთვის და მისი უწმინდესობა მსოფლიო პატრიარქისადმი“.
„ჩვენ ვიცით, რომ თქვენ ხართ ქრისტეს ეკლესიის ნამდვილი იერარქი! და როგორც ჭეშმარიტი იერარქი, თქვენ ყოველდღე სწირავთ თავს სხვებისთვის“, - დაასრულა სიტყვა ემანუელმა და  დუმენკოს უსურვა კიდევ 95 წელი იდგეს „უკრაინის ეკლესიის სათავეში“.
,,ამასობაში გაიზრდება ახალი თაობა, რომელსაც თქვენ და თქვენი ღირსეული თანამოაზრეები ასწავლით მართლმადიდებლურ ეკლესიოლოგიას, ჭეშმარიტს და არა შეცვლილს. დაე, ამ თაობამ ისწავლოს ჩვენი რწმენა ხსნის ამოუწურავი წყაროებიდან და არა საეჭვო, მტკივნეული წყაროებიდან. და მაშინ სამების ღმერთის სიდიადე განუყოფლად აისახება თქვენი ადგილობრივი ეკლესიის ცხოვრებაზე, წინსვლასა და საქმიანობაში“, - დაასკვნა ფანარის იერარქმა.