შოკისმომგვრელია, რომ უკრაინაში მღვდლებს თავს ესხმიან - ამერიკელი იურისტი
ამსტერდამს არ ესმის, როგორ შეუძლია დასავლეთის დახმარების იმედის მქონე ქვეყანამ სრულიად ეკლესია აკრძალოს.
უმე-ის ამერიკელმა იურისტმა რობერტ ამსტერდამმა, ალექსანდრე შელესტის YouTube არხთან ინტერვიუში განაცხადა, რომ შოკირებულია სასულიერო პირების ცემის ფაქტებით.
”კანონპროექტი უმე-ის წინააღმდეგ არის უპრეცედენტო მაგალითი ნიურნბერგის სასამართლო პროცესების შემდეგ. ის დისკრიმინაციულია და შეიცავს დებულებებს, რომელთა ინტერპრეტაცია შესაძლებელია ორი გზით. ასევე შოკისმომგვრელია, რომ ქვეყანა, რომელიც დახმარებას სთხოვს დასავლეთის ქვეყნებს, მზად არის სანქციები დაუწესოს ასობით ათას მორწმუნეს. შოკისმომგვრელია თავდასხმები მღვდლებზე, რომელსაც ვხედავთ“, - თქვა ამსტერდამმა.
კითხვაზე, თუ როგორ დამოკიდებულება აქვს მეუ-ს მიმართ, ადვოკატმა თქვა, რომ იგი მიჩვეულია იხელმძღვანელოს ფაქტებით და არა ემოციებით, მაგრამ ვერ ის ხვდება, როგორ ეგუება მეუ ძალისმიერ ქმედებებს უმე-ის წინააღმდეგ და „რატომ არ იწვევს ეს მასში წინააღმდეგობას. ”
ამსტერდამი ასევე შოკირებულია, რომ ხელისუფლება იყენებს მედიას უმე-ის წინააღმდეგ შავი პიარისთვის.
„მე ვხედავ მტკიცებულებას, რომ როდესაც ხალხი არ ეთანხმება უკრაინის მთავრობას, ხელისუფლება მათ დეზინფორმაციის გავრცელებაში ადანაშაულებს. ძალიან სამწუხაროა, რომ უკრაინაში ამისთვის იყენებენ მედიას. ჩვენ ამას არ ვხედავთ მსოფლიოს არცერთ სხვა ქვეყანაში. მხოლოდ აფრიკის ქვეყნებში, სადაც ხუნტაა“, - ამბობს ადვოკატი.