ლოტიშმა ანგლიკანური არქიეპისკოპოსი ლავრაში უმე-თან შესახვედრად არ დაუშვა
მეუ-ს „ეპისკოპოსმა“ აბრაამი ლოტიშმა არ მისცა ნებართვა ანგლიკანურ არქიეპისკოპოსს შესულიყო კიევ-პეჩერის ლავრაში, რომ შეხვედროდა უმე-ის კიევის სასულიერო სკოლების მასწავლებლებს.
"კიევ-პეჩერის ლავრის ვიკარმა" მეუ-დან, აბრაამ ლოტიშმა, არ დაუშვა ანგლიკანური ეკლესიის დელეგაცია, კენტერბერის მთავარეპისკოპოსის ჯასტინ უელბის ხელმძღვანელობით, ქვედა ლავრაში კსას-ის მასწავლებლებთან შესახვედრად. ამის შესახებ მჟკ-ს შეხვედრის ერთ-ერთმა მონაწილემ განუცხადა.
მისი თქმით, თავიდან ანგლიკანების ლავრაში შეშვების საკითხი განიხილეს ნაკრძალის დირექტორის მოადგილესთან, ალექსანდრე ოვჩართან, მაგრამ მან თქვა, რომ ამისათვის საჭირო იყო ლოტიშისგან "ნებართვის აღება და კურთხევა".
წყარომ ასევე განაცხადა, რომ იმავე დღეს ანგლიკანური ეკლესიის დელეგაციამ ლავრაში უკვე გამართა შეხვედრა მეუ-ს წარმომადგენლებთან.
„მეუ-სთან შეხვედრის შემდეგ დელეგაციის წევრები წავიდნენ თავიანთ საქმეებზე და მხოლოდ ამის შემდეგ ჰქონდათ დაგეგმილი შეხვედრა ჩვენთან. მათ სჭირდებოდათ გასვლა და შესვლა ლავრაში. მე მეგონა, რომ მათ თავისთავად შეუშვებდნენ მეორედ. <…> ნაკრძალის დირექტორის მოადგილემ გადაამისამართა ლოტიშთან, მაგრამ მან უარი თქვა ინგლისის ეკლესიის წარმომადგენლების შემოშვებაზე “, - აღნიშნა შეხვედრის მონაწილემ.
იმის გამო, რომ ლავრაში შესვლა აკრძალული იყო ინგლისის ეკლესიის წარმომადგენლებისთვის, შეხვედრა მონასტრის გვერდით მდებარე ერთ-ერთ კაფეში შედგა.
როგორც მჟკ იტყობინება, კიევის სასულირო აკადემიისა და სემინარიის მასწავლებლები ლავრასთან ანგლიკანელ მთავარეპისკოპოსს შეხვდნენ.