სახალხო დეპუტატი: ხელისუფლებას სურს უახლოეს მომავალში წერტილი დაუსვას ლავრას საკითხს
არტემ დმიტრუკმა, ლავრის ბერისთვის ეჭვმიტანილის ცნობის წარდგენის კომენტირებისას, თქვა, რომ უახლოეს მომავალში ხელისუფლებას სურს წერტილი დაუსვას მონასტრის საკითხს.
უკრაინის სახალხო დეპუტატმა არტემ დმიტრუკმა თქვა, რომ ხელისუფლებას სურს უახლოეს მომავალში წერტილი დაუსვას კიევ-პეჩერის ლავრას საკითხს და „მილიონობით უკრაინელს წაართვას სალოცავი, სადაც მათი წინაპრები საუკუნეების მანძილზე ლოცულობდნენ“. ამის შესახებ მან ტელეგრამ-არხზე დაწერა, სადაც კომენტარს აკეთებს ლავრას არქიდიაკონი პაველის (მუზიჩუკისთვის) ეჭვმიტანილის ცნობის წარდგენის შესახებ.
სახალხო დეპუტატმა აღნიშნა, რომ ბერი არ მონაწილეობდა ვიდეოების გადაღებაში, არ აუგორებია სკანდალები, მაგრამ ცდილობდა ეთქვა მხოლოდ ის, რაც ნახა.
„მაინტერესებს, როგორ შეუძლია ლავრის ბერს ეწეოდეს აგრესორი სახელმწიფოს სასარგებლოდ „დივერსიულ მოქმედებებს“ ლავრასთან მომხდარი ვიდეოს გამოქვეყნებით? <...> მათ, ვინც მოხვდა მამა პავლეს კადრებში - "ჯადოქარი" ბელიალიდან დაწყებული, რომლებიც გმობდნენ საეკლესიო რიტუალებს, ეწეოდნენ პროვოკაციას, რომლებიც შეურაცხყოფდნენ უმე-ის მორწმუნეებს - არ დაუკისრებიათ არანაირი პასუხისმგებლობა ან თუნდაც ოდნავი სასჯელიც არ მიუღიათ მათი ქმედებებიდან გამომდინარე“, - წერს იგი.
ამავდროულად, დმიტრუკმა გამოთქვა გაკვირვება, რატომ დაადანაშაულა უუს-მ ბერი "დივერსიულ საქმიანობაში" და არა ისინი, ვინც "ჩართულია უმე-ს ეკლესიების ხელში ჩაგდებაში, რომლებიც მუდმივად ამცირებენ უკრაინის არმიას სამხედრო ფორმების ტარებით, რომლებიც მიზანმიმართულად ყველაფერს აკეთებენ უკრაინელი ხალხის დასაყოფად.“
განა ეს ხალხი არ არის დაკავებული „დივერსიული საქმიანობით“ და განა ისინი არ არიან მთავარი დამნაშავეები იმაში, რომ აგრესორი სახელმწიფოს მედია ღებულობს მკრეხელობის, მორწმუნეების ცემისა და უმე-ის ეკლესიებიდან გაძევების შემცველ მასალებს? - დაამატა დმიტრუკმა.
სახალხო დეპუტატი ასევე დარწმუნებულია, რომ უუს-ს მიერ მოწოდებული მიმოწერა და სხვა მასალები არ ადასტურებენ, რომ ბერი "ამართლებდა რუსეთის ფედერაციის აგრესიას".
„გავრცელდა ინფორმაცია, რომ ბერმა „რუსეთის ფედერაციის აგრესია გაამართლა“ პირადი მიმოწერით. უუს-მა, რა თქმა უნდა, არ აჩვენა მტკიცებულებები. მაგრამ არსებობს შარიასთან მიმოწერის „მტკიცებულებები“, რომელშიც შავით თეთრზე შეიძლება წაიკითხოთ დიალოგი ლავრის ირგვლივ მიმდინარე მოვლენებთან დამოკიდებულების შესახებ. მაგრამ არ არსებობს „დასახული ამოცანები“ ან დადასტურება იმისა, რომ ბერი კოორდინირებული იყო „პროვოკაციული ვიდეოების“ ჩასაწერად უუს-ს მიერ მოწოდებულ კორესპონდენციაში“, - წერს დმიტრუკი.