ათონის ბერები გეი ქორწინების ლეგალიზების შესახებ: ეს დიდი დანაშაულია
ათონელი ბერების აზრით, კანონი, რომელიც ამართლებს გეი ქორწინებას „ზემოქმედებს არა მხოლოდ სახარებასა და ბერძნულ საზოგადოებაზე, არამედ ეწინააღმდეგება სამყაროს“.
2024 წლის 8 თებერვალს ათონის მთის მონასტრების 40 წინამძღვარი და წარმომადგენელი  საბერძნეთის მთავრობის მიერ გეი ქორწინების ლეგალიზების წინააღმდეგ გამოვიდა, იუწყება გამოცემა Romthea.
განცხადებაში ათონელებმა განაცხადეს, რომ „კანონმდებლობა, რომელიც ცდილობს დაიცვას თანასწორობის პრინციპი ერთსქესიანთა „ქორწინების“ გზით, არღვევს ადამიანის არსებობის ფუნდამენტურ პრინციპებს და კლავს ბავშვის სიცოცხლისა და ნორმალური განვითარების შესაძლებლობას“.
ბერების აზრით, ეს კანონი „არა მხოლოდ ანგრევს ოჯახს, არამედ მთელ ადამიანურ არსებობას“.
„ერთსქესიან პირებს შორის „ქორწინების“ ინსტიტუტი ანგრევს ქრისტიანული ქორწინებისა და ოჯახის ინსტიტუტს, იგი უარყოფილია მთელი საეკლესიო ტრადიციით და იკურნება მონანიებით, ანუ ცხოვრების წესის შეცვლით“, - ნათქვამია მიმართვაში.
განსაკუთრებულ ყურადღებას ვამახვილებთ ბავშვების შვილად აყვანის „უფლებაზე“, მათ შორის სუროგაციის შედეგად, რომლის უფლებაც მისცეს გეი წყვილებს, ათონის მამები წერდნენ, რომ „ეს არის ადამიანის არსებობის უარყოფა, კაცობრიობის მთელი შენობის საძირკვლის კოროზია.“.
მათი აზრით, „შეძრულია არა მხოლოდ სახარება და ბერძნული საზოგადოება, არამედ სამყაროც უარყოფილია“.
„მორწმუნე ხარ თუ ურწმუნო, ერთნაირი გზით ხარ დაბადებული. ამის შეცვლით თქვენ რეალურად იღებთ  კაცობრიობის ნელი, მაგრამ გარკვეული სიკვდილის გადაწყვეტილებას“, - ხაზს უსვამენ ათონელები.
ისინი წერდნენ, რომ „დღეს ერთსქესიანთა „ქორწინების“ პროპაგანდას ჩიხში შედის“ და ხელისუფლებას „ადამიანის ბუნების პატივისცემისკენ“ მოუწოდეს.
პავლე მოციქულის სიტყვების გახსენებისას, რომ „მეძავნი და ჰომოსექსუალები ვერ დაიმკვიდრებენ ღვთის სასუფეველს“ (1 კორ. 6:9-10), ათონელი მამები წერდნენ, რომ მათ „სცხვენიათ მათი, ვინც მოვლენათა ასეთ განვითარებას ბუნებრივად თვლის“. ” (ანუ მათთვის, ვინც გეი ქორწინებას უჭერს მხარს - რედ.).
ამავე დროს, ათონელები „მხარში უჭერენ, ამხნევებენ და აქებენ მათ, ვინც ირჩევს სინდისის ხმას და არა პარტიულ დისციპლინას“.
მათ გააფრთხილეს საბერძნეთის პარლამენტის დეპუტატები, რომ „არსებობს ის, ვინც მართავს ყველაფერს, ის, ვინც შექმნა სამყარო და ადამიანი, რათა მათ მარადიულად იცხოვრონ და არსებობდნენ, ის, ვინც არსებობს და გვიცავს - მასთან ერთად ყველა ვისაც ცხოვრების შეცვლა სურს, წარსდგება უზენაესის წინაშე.“
გეი ქორწინების შესახებ კანონის მიღება, ათონის ბერების აზრით, „დიდი დანაშაულია“ ჩადენილი იმ ადამიანების მიერ, რომლებიც „პატივს არ სცემენ ადამიანურ ბუნებას, რადგან, ფაქტობრივად, აჩერებენ ნორმალურ განვითარებას და გაუცნობიერებლად ანადგურებენ ადამიანს“.