ლავრიდან ძმების გამოსახლების სასამართლო პროცესი ერთი თვით გადაიდო
ჩრდილოეთ ეკონომიკური სააპელაციო სასამართლოს სხდომა. ფოტო: СПЖ ჩრდილოეთ ეკონომიკური სააპელაციო სასამართლოს სხდომა. ფოტო: СПЖ
სხდომის დაწყებამდე სრულიად შეიცვალა მოსამართლეთა შემადგენლობა.
2024 წლის 15 თებერვალს, ჩრდილოეთ ეკონომიკურმა სააპელაციო სასამართლომ გამართა მოსმენა კიევ-პეჩერის ლავრიდან ძმების „გამოსახლების“ საქმეზე, განუცხადა ლავრის ადვოკატმა, დეკანოზმა ნიკიტა ჩეკმანმა მჟკ-ს კორესპონდენტს.
მისი თქმით, შეხვედრამდე ორი დღით ადრე მოსამართლეთა კოლეგიის შემადგენლობა მთლიანად შეიცვალა.
„გუშინ სამიდან ორი მოსამართლე შეცვალეს, დღეს კიდევ ერთი“, - განაცხადა ადვოკატმა.
მისი თქმით, სასამართლო სხდომა 2024 წლის 14 მარტს, 14:00 საათზე გადაიდო. ცვლილების მიზეზები არ დასახელებულა.
მანამდე მჟკ-მ დაწერა, რომ უმე-ის იურისტები დაეხმარებიან მორწმუნეებს, რომლებიც მზად არიან დაიცვან ლავრაში ლოცვის უფლება.