ალექსანდრიის პატრიარქმა თავის იერარქებს დაავალა ისაუბრონ რმე-თან არსებულ პრობლემებზე
ალექსანდრიის ეკლესიის თითოეულმა ეპისკოპოსმა უნდა წარუდგინოს მოხსენება სინოდს, სადაც მოთხრობილია, თუ რომელი მღვდელმსახური გადაიყვანეს აფრიკაში რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის საეგზარქოსოში.
2024 წლის 16 თებერვალს, ალექსანდრიის საპატრიარქოს სინოდის სხდომაზე, ამ ეკლესიის თითოეული იერარქი ვალდებულია წარმოადგინოს ანგარიში იმ პრობლემების შესახებ, რომლებიც მას შეექმნა თავის ეპარქიაში რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის აფრიკის საეგზარქოსოს შექმნასთან დაკავშირებით.
ალექსანდრიის საპატრიარქოს წმიდა სინოდის სხდომაზე, რომელიც 16 თებერვალს, კაიროში, ალექსანდრიის პატრიარქ თეოდორეს თავმჯდომარეობით გაიმართება, განიხილება „აფრიკაში რუსეთის ეკლესიის უკანონო ქმედებების გაგრძელების“ საკითხი.
სინოდის სხდომის წინა დღეს, ყოველი ეპისკოპოსი ვალდებულია, მოამზადოს და წარუდგინოს ალექსანდრიის საპატრიარქოს მთავარ მდივანს მოხსენება, სადაც აღწერილი იქნება „მის ეპარქიაში რუსეთის შეღწევის პრობლემის მასშტაბები“.
ჩანაწერი უნდა შეიცავდეს ინფორმაციას თითოეული სასულიერო პირის შესახებ - აფრიკელი, რუსი თუ სხვა, რომელიც „არაკანონიკურად მოქმედებდა“ ეპარქიის ტერიტორიაზე ან შეუერთდა აფრიკაში რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ეგზარქოსს.
იერარქებმა „დაწვრილებით უნდა აღწერონ ეპარქიის უძრავი ქონება, რომელიც საფრთხის ქვეშ იყო ან უკანონოდ ჩამოართვეს რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის საეგზარქოსოს წევრებმა“ და ასევე თქვან, თუ როგორ მოქმედებენ მოსკოვის საპატრიარქოს წარმომადგენლები აფრიკაში.
მჟკ ადრე წერდა, რომ პატრიარქი თეოდორე უჩიოდა ეკლესიების „დუმილს“ აფრიკაში რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის საეგზარქოსოსთან დაკავშირებით.