საგარეო საქმეთა სამინისტრომ და სახალხო დეპუტატებმა გეი პარტნიორობის შესახებ კანონი განიხილეს
სახალხო დეპუტატმა სოვსუნმა თქვა, რომ ოფიციალურმა პირებმა და სახალხო დეპუტატებმა ისაუბრეს ლგბტ უფლებებზე „ევროპული ინტეგრაციის კონტექსტში და ევროპელი პარტნიორების მონაწილეობით“.
2024 წლის 15 თებერვალს საგარეო საქმეთა სამინისტროში ლგბტ უფლებებისადმი მიძღვნილი შეხვედრა გაიმართა, - ამის შესახებ სახალხო დეპუტატმა ინა სოვსუნმა Facebook-გვერდზე განაცხადა. მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ეს არ იყო ჩვეულებრივი შეხვედრა.
„ჩვენ საგარეო საქმეთა სამინისტროში ვისაუბრეთ პარტნიორობაზე! მინისტრის სამი მოადგილის, უმაღლესი რადას პირველი ვიცე-სპიკერის და თითქმის ათეული სახალხო მოადგილის მონაწილეობით. ეს არ არის ტიპიური მრგვალი მაგიდა, არამედ დისკუსიის სხვა დონეზე გადასვლაა“, - ხაზგასმით აღნიშნა სოვსუნმა.
მან მაგალითისთვის მოიყვანა ზოგიერთი სოციალური კვლევის მონაცემები, რომლის მიხედვითაც, სავარაუდოდ, „უკრაინელების 73% თვლის, რომ ლგბტ+ ადამიანები დაცული უნდა იყვნენ დისკრიმინაციისგან და რომ უკრაინელების 59% მხარს უჭერს ლგბტ+ წყვილების პარტნიორობას“. მისი თქმით, სწორედ ამ კვლევებმა მოახდინა გავლენა მთავრობაზე და პარტია ,,ხალხის მსახურებზე’’.
სოვსუნმა განაცხადა, რომ მონაწილეებმა „განიხილეს ევროპული სამართლის დებულებების უკრაინის კანონმდებლობაში დანერგვა“.
„ყველაზე დიდი ყურადღება მიექცა კანონპროექტს No9103 - რეგისტრირებული პარტნიორობის შესახებ და No5488 - სიძულვილის ენისა და სიძულვილის დანაშაულის შესახებ. რაც მთავარია, ამაზე ვისაუბრეთ სწორედ ევროინტეგრაციის კონტექსტში და ევროპელი პარტნიორების მონაწილეობით“, - განაცხადა სახალხო დეპუტატმა.