უნეტარესი: ვისაც ქრისტეს დანახვა სურს, მარხვის ხეზე უნდა ავიდეს
მიტროპოლიტი ყვებოდა, რომ ისინი, რომლებიც თავიანთი სულიერი გზის დასაწყისში იმყოფებიან და ისინი, რომლებმაც გარკვეულ სიმაღლეებს მიაღწიეს, ყველამ უნდა იმარხულოს და ილოცოს.
2024 წლის 18 თებერვალს, ზაქეს კვირაში, მიტროპოლიტმა ონოფრემ მსახურება ლავრის ღირსი აღაპიტე პეჩორელის ტაძარში ჩაატარა.
სახარებისეულ მოვლენებთან დაკავშირებით, როდესაც ზაქე მაცხოვრის დასანახად ხეზე ავიდა, უნეტარესმა ონოფრემ ქადაგებაში ხაზი გაუსვა, რომ ამ შემთხვევაში ხე მარხვას განასახიერებს. ქადაგების ვიდეო უმე-ს პრეს-სამსახურმა გამოაქვეყნა. „როდესაც ადამიანი მარხვის ხეზე ადის, ის განიწმინდება ხორციელი სიბილწისგან და მისი გული სინანულით და ლოცვით  განეშორება ყოველგვარ სიცრუეს, ვინაიდან ცოდვა - ეს სიცრუეა. გული მორჩილებით, სიყვარულით, მოთმინებით და წყალობით ივსება და ამ დროს ადამიანი იხილავს ღმერთს. ისე აშკარად იხილავს, როგორც ჩვენ ვხედავთ ერთმანეთს. იხილავს არა ხორციელი თვალით, არამედ თავისი სულის თვალით. ზაქემ ხორციელი თვალით იხილა მაცხოვარი და შეინანა. მან საკუთარ სახლში მიიღო მაცხოვარი“, - ყვებოდა მიტროპოლიტი ონოფრე.
მიტროპოლიტმა ხაზი გაუსვა, რომ ისინი, რომლებიც თავიანთი სულიერი გზის დასაწყისში იმყოფებიან  და ისინი, რომლებმაც მასზე გარკვეულ სიმაღლეებს მიაღწიეს, ყველამ უნდა იმარხულოს და ილოცოს.
„სულიერ სრულყოფაში ზღვარი არ არსებობს. არ შეიძლება იმის თქმა, რომ ისე მაღლა ავედი, რომ უფრო მაღლა ასვლა შეუძლებელია. სულიერი სრულყოფა მუდმივი პროცესია, რომელიც ადამიანის მიწიერი ცხოვრებიდან იწყება. ყოველი ადამიანი მარხვისა და ლოცვის მეშვეობით სულ მაღლა და მაღლა უნდა ავიდეს. რაც უფრო მაღლა ავდივართ სულიერი სრულყოფის საფეხურებზე, უფრო ნათლად და ახლოს ვხედავთ ღმერთს. ჩვენი სული კი უფრო მეტად ივსება ისეთი  გრძნობებით, როგორებიცაა  ბედნიერება, მშვიდობა, სიხარული, ნეტარება“, - თქვა უმე-ს წინამძღოლმა.
მან ხაზი გაუსვა, რომ „არის ერთი საიდუმლო და სანუკვარი მიზანი. ადამიანი ისწრაფვის გარკვეული სულიერი ნეტარებისკენ, სიხარულისკენ, ბედნიერებისკენ და სულიერი სიმშვიდისკენ“.
დაე, შეგვეწიოს უფალი, რომ მარხვითა და ლოცვით ავიდეთ მარხვის ხეზე და იქედან ვიხილოთ ღმერთი და ვმადლობდეთ ღმერთს ყველაფრისთვის, რასაც ის გვაძლევს ჩვენს ცხოვრებაში“, - დაასრულა უნეტარესმა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ, უნეტარესი ონოფრეს სიტყვებით, ღვთისგან შეწევნის მიღებისას, არ უნდა დავივიწყოთ მადლიერება.