მაკაროვში მრევლი არ შეუშვეს მეუ-ში „გადასვლის კრებაზე“
2024 წლის 18 თებერვალს კიევის ოლქის მაკაროვში ექს-დეპუტატმა სერგეი ვოზნიმ და აქტივისტმა გრიშაჩოვმა, რომლებიც პილიპოვიჩში და დრუჟნაში აწყობდნენ „გადასვლებს“, კულტურის სახლში გამართეს „კრება“, რომელიც ეხებოდა წმინდა დიმიტრის და წმინდა ილიას ტაძრების მეუ-ში „გადასვლას“, - იუწყება «Дозор».
კულტურის სახლში უცნობი ადამიანები სამხედრო ფორმებში უშვებდნენ მხოლოდ მათ, ვინც მაკაროვში იყო ჩაწერილი. მრევლი, რომელიც მეზობელი სოფლებიდან ესწრებოდა მსახურებებს ქალაქის წმინდა ილიას და წმინდა დიმიტრის ტაძრებში, „კრებაზე“ არ შეუშვეს.
კითხვებზე, თუ რა უფლებამოსილებით ამოწმებდა ეს ხალხი პასპორტებს და მრევლს სახელმწიფო დაწესებულებაში არ უშვებდა, „კომუფლაჟიანმა“ კაცმა უპასუხა, რომ „ის დანიშნა უკრაინის პატრიოტის სინდისმა“.
საბოლოოდ, ორი რელიგიური სამრევლოდან შესვლა შეძლო მხოლოდ 40-მდე ადამიანმა. წინამძღვრებიც კი არ შეუშვეს. სამრევლოთა ყველა დანარჩენი წევრი ქუჩაში დარჩა, სადაც მათ ჩაატარეს ცალკე კრება და უმე-ში დარჩენა გადაწყვიტეს.
წმინდა ილიას სამრევლოს დეკანოზმა ანდრია იაშინმა შეახსენა, რომ, ეკლესიის სამრევლო წესდების თანახმად, კრების მოწვევა მხოლოდ წინამძღვარს შეუძლია.
„ყველას წინაშე ვადასტურებ - ეს კრება, რომელიც კულტურის სახლში ტარდება, მე არ მომიწვევია, ის ხალხი, ვინც შიგნით იმყოფება, ტაძარში არასდროს არავის არ უნახავს“, - განაცხადა მღვდელმა.