ლიეტუვამ უკრაინელების გამო ფანარის ეგზარქოსს დაფინანსება გამოუყო
ლიეტუვის ხელისუფლებამ 2024 წელს გამოყო თანხები ქვეყნის რელიგიური კონფესიებისთვის. ლიეტუვის ეკლესიამ მოსკოვის საპატრიარქოსა და ახლად შექმნილ ფანარის ეგზარქოსთან ერთად 77 600 ევრო მიიღო, იუწყება LRT.
„რელიგიური ორგანიზაციების ხელმძღვანელებზე ბიუჯეტის ასიგნებები განაწილდა ლიტვის ტრადიციული ეკლესიებისა და რელიგიური ორგანიზაციების კანონებისა და წესდების, აგრეთვე მონაცემთა სახელმწიფო სააგენტოს მიერ გამოქვეყნებული მორწმუნეების რაოდენობის გათვალისწინებით“, - ნათქვამია ფინანსთა სამინისტროს კომენტარში.
2021 წელს ჩატარებული უახლესი აღწერის მიხედვით, ლიეტუვაში დაახლოებით 105 ათასი მართლმადიდებელი ცხოვრობს. ფანარის საეგზარქოსოში მხოლოდ ერთი თემია, ლიტვის ეკლესიაში კი 52.
ლიეტუვის ხელისუფლება იმავე დაფინანსებას იმით ხსნის, რომ ქვეყანაში ჩამოსული უკრაინელები, სავარაუდოდ, კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს ამჯობინებენ. ფინანსთა სამინისტროში აცხადებენ, რომ გადაწყვეტილება ფანარისა და ლიტვის ეკლესიის სტრუქტურებისთვის თანაბარი დაფინანსების გამოყოფის შესახებ „ძირითადად განპირობებულია ათიათასობით უკრაინელით, რომლებიც ლიტვაში რუსეთის შემოჭრის შემდეგ ჩავიდნენ“.
„ამ წლის დასაწყისში შეიქმნა კიდევ ერთი მართლმადიდებლური რელიგიური საზოგადოება - მსოფლიო საპატრიარქოს ეგზარქოსი, რომელიც აერთიანებს თითქმის 84 ათასი უკრაინელ მოქალაქეს, რომლებიც ლიტვაში ჩამოვიდნენ უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის სამხედრო მოქმედებების გამო და აქ დროებითი თავშესაფარი მიიღეს. ამის შესახებ გამოცემას ფინანსთა სამინისტროში განუცხადეს.
დეპარტამენტის ცნობით, ვარაუდობენ, რომ უკრაინელი ლტოლვილები, სავარაუდოდ, მიდრეკილნი არიან თავიანთი რწმენის პრაქტიკაში კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს თემებისკენ.
შეგახსენებთ, რომ თებერვალში ლიტვის ხელისუფლებამ ქვეყანაში კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს საეგზარქოსო დაარეგისტრირა.