კვიპროსელი იერარქი: საშინელი უკანონობა ხდება უმე-ის წინააღმდეგ
კვიპროსის მართლმადიდებლური ეკლესიის მორფიის მიტროპოლიის მმართველმა ეპისკოპოსმა, მიტროპოლიტმა ნეოფიტემ, TACC-სთან საუბრისას განაცხადა, რომ უკრაინის ხელისუფლება უკანონობას სჩადის უმე-ის მიმართ.
„მე მაქვს თანმიმდევრული პოზიცია უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან დაკავშირებით. ჩემთვის არის მხოლოდ ერთი არქიეპისკოპოსი (წინამძღვარი – რედ.) – კიევის მიტროპოლიტი ონოფრე, რომელსაც ჩვენ პატივს ვცემთ როგორც ასკეტს“, – განაცხადა ეპისკოპოსმა.
მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ სწორედ იმ მომენტში, როდესაც ეკლესიის მიმართ განსაკუთრებული უკანონობა ხდება, „ქრისტე აგზავნის სათნო და მორჩილ მთავარეპისკოპოსს ყველა ადგილობრივ მართლმადიდებელ ეკლესიაში, რომელიც გადის მძიმე განსაცდელებს და ონოფრე სწორედ ასეთი პიროვნებაა“.
მიტროპოლიტმა ნეოფიტემ უწოდა "ძალიან დიდი უსამართლობა, რომელიც მალე გამოვლინდება დედამიწის ყველა კუთხეში", მეუ-ს ხელმძღვანელის სერგეი დუმენკოს ქმედებებს.
მან ასევე კომენტარი გააკეთა იმაზე, თუ რატომ დუმს ზოგიერთი ეკლესიის საეპისკოპოსო იმაზე, რაც ხდება უმე-ის გარშემო. „სინოდალების, წინამძღვრებისა და ეპისკოპოსების გადაწყვეტილებები ყოველთვის არ მიიღება ეკლესიის კრიტერიუმების მიხედვით: ბევრი იერარქი ხელმძღვანელობს პოლიტიკური და არა სულიერი მოსაზრებებით“, - თქვა მან.
მჟკ ადრე წერდა, რომ მიტროპოლიტ ნეოფიტეს თქმით, ამჟამინდელი დევნა აუცილებელია ახალი წმინდანების გასაბრწყინებლად უმე-ში.