უუს-მ მიტროპოლიტ ფეოდოსს გადასცა ეჭვმიტანილის ცნობა, ცრუ ინფორმაციის გავრცელების გამო
პოლიცია მიტროპოლიტ ფეოდოსს გადასცემს ეჭვმიტანილის ცნობას. ფოტო: тг-канал СБУ პოლიცია მიტროპოლიტ ფეოდოსს გადასცემს ეჭვმიტანილის ცნობას. ფოტო: тг-канал СБУ
უსაფრთხოების სამსახურის წარმომადგენლების თქმით, ეპისკოპოსს 8 წლით თავისუფლების აღკვეთა ემუქრება.
უუს-მა ტელეგრამ-არხზე განაცხადა, რომ მან გადასცა ჩერკასის მიტროპოლიტ ფეოდოსს „უკვე მეოთხე ცნობა“ უკრაინის კანონმდებლობის 161 მუხლის (მოქალაქეთა თანასწორობის დარღვევა მათი რელიგიური მრწამსიდან გამომდინარე, განმეორებით ჩადენილი თანამდებობის პირის მიერ) დარღვევისთვის.
უშიშროების ძალები წერენ, რომ მათ „შეაგროვეს ახალი მტკიცებულებები უმე-ის ჩერკასის ეპარქიის მეთაურის მიერ ჩადენილ დანაშაულებზე“. „ეს უკვე უკრაინის წინააღმდეგ მისი დივერსიული საქმიანობის მეოთხე ეპიზოდია  “, - ნათქვამია ტექსტში.
უუს-ის პრესსამსახური ადანაშაულებს უმე-ის ეპისკოპოსს "მრევლს შორის ყალბი ისტორიის გავრცელებაში, თითქოს ჩერკასში ნეტარი ღვთისმშობლის შობის ეკლესია "მიიტაცეს" და იქიდან ეკლესიის მსახურები განდევნეს. ”
უსაფრთხოების ძალები ასევე აცხადებენ, რომ მიტროპოლიტმა ფეოდოსიმ „ჩაწერა დესტრუქციული ვიდეო შეტყობინებები უმე-ის ჩერკასიის ეპარქიის ოფიციალურ Facebook გვერდზე“ და „ცდილობდა სხვა სარწმუნოების სამღვდელოების დისკრედიტაციას“.
უუს-მა განაცხადა, რომ წამოიწყო სემანტიკურ-ლინგვისტური და სასამართლო-ფსიქოლოგიური ექსპერტიზა, რომლებმაც „დაადასტურეს ბრალდებულის დანაშაულებრივი ქმედებების ფაქტები“.
პრესსამსახურმა გაავრცელა ინფორმაცია, რომ „საკითხი წყდება“ ეპისკოპოსის აღკვეთის ღონისძიების უფრო მკაცრი წესით შეცვლასთან დაკავშირებით.
„გამოძიება გრძელდება. თავდამსხმელს 8 წლამდე თავისუფლების აღკვეთა ემუქრება“, - წერს უუს.
შეგახსენებთ, რომ 2023 წლის 20 ნოემბერს ღვთისმშობლის შობის მონასტრის ძალისმიერი ჩამორთმევის შედეგად, რომელსაც უკაინის უსაფრთხოების სამსახურმა უწოდა "ყალბი", მეუ-ს შენიღბულმა მხარდამჭერებმა სასტიკად სცემეს სასულიერო პირები და უმე-ის მრევლი. კერძოდ, მღვდელ სერგი ფაშჩენკოს ქვედა ყბა გაუტეხეს, რომელსაც შემდგომში ჩაუტარდა რთული ოპერაცია; 76 წლის მრევლს ოლეგ სლობოდიანიკს ბანდიტებმა ფეხი მოსტეხეს. პოლიციამ ცემის ფაქტზე 5 სისხლის სამართლის საქმე აღძრა.