ბაიდენმა მილიონი დოლარი გამოყო იმის დასამტკიცებლად, რომ არსებობს ორზე მეტი "სქესი"
თეთრი სახლი აშშ-სა და ლგბტ დროშით. ფოტო: dailywire.com თეთრი სახლი აშშ-სა და ლგბტ დროშით. ფოტო: dailywire.com
თანხის გამოყოფის მიზანია დაეხმარონ ბიოლოგიის სტუდენტებს გაითვალისწინონ ტრანსგენდერთა ინტერესები და „განავითარონ სქესის ინკლუზიური და მტკიცებულებებზე დაფუძნებული გაგება“.
ბაიდენის ადმინისტრაციამ მილიონი დოლარი გამოყო „გენდერული კვლევისთვის“, რომლის მიზანია დაამტკიცოს, რომ ბიოლოგიაში ორზე მეტი სქესი არსებობს, იუწყება dailywire.com.
ფედერალურმა სააგენტომ, რომელიც შექმნილია მეცნიერული პროგრესის ხელშეწყობისა და აშშ-ს ეროვნული თავდაცვის უზრუნველსაყოფად, თითქმის მილიონი დოლარი გამოყო კვლევისთვის, რომელიც ბიოლოგიას გახდის „ინკლუზიურს“, უარყოფს ორი სქესის არსებობას.
ეროვნულმა სამეცნიერო ფონდმა სამ ინსტიტუტს გაუგზავნა ფული იმ ფორმულირებით, რომ „ბიოლოგიის კურსებში სქესი და გენდერი ხშირად არაზუსტად არის კლასიფიცირებული, როგორც ბინალური“.
მთავრობის დაკვეთით ჩატარებულმა კვლევამ „უნდა გახადოს ბიოლოგიის გაკვეთილები ტრანსგენდერი სტუდენტებისთვის უფრო „ინკლუზიური“ იმ ფაქტის უარყოფით, რომ გენდერი ბინალური ცნებაა“.
ეროვნული სამეცნიერო ფონდი მრავალფეროვნების, თანასწორობისა და ინკლუზიის (DEI) პროგრამას უწოდებს „მაღალ პრიორიტეტს“ და გრანტის მითითებაში წერს, რომ „სქესის და გენდერის ზედმეტად გამარტივებამ ბინარულ კატეგორიებად შეიძლება ბიოლოგიის გაკვეთილები განსაკუთრებით რთული გახადოს ტრანსგენდერი სტუდენტებისთვის“ და იმათთვის, ვინც იდენტიფიცირებს, როგორც "არაბინალური და გენდერული შეუსაბამობა".
ფონდის სპიკერმა თქვა, რომ ”ეს არის მცდელობა, რათა ბიოლოგია უფრო ინკლუზიური გახდეს მათთვის, ვინც იდენტიფიცირებულია როგორც ტრანსგენდერი, აღიარებულია, როგორც ინტელექტუალურად მნიშვნელოვანი და გავლენიანი”, რადგან ამ განცხადებებს ”აქვს დამაჯერებელი არგუმენტები”.
მისი თქმით, ბაიდენის მთავრობის მიერ მხარდაჭერილი ძალისხმევა მიზნად ისახავს „აქტივობებისა და სასწავლო პროგრამების შემუშავებას, რომლებიც იცავს როგორც ტრანსგენდერების, ასევე ინტერსექსუალების ინტერესებს“ და უნდა დაეხმაროს „ბიოლოგის ყველა სტუდენტს სქესის და გენდერის ინკლუზიური და მტკიცებულებებზე დაფუძნებული გაგების განვითარებაში“.