უუს-ის უფროსმა განავრცო ინფორმაცია მსჯავრდებული სასულიერო პირების შესახებ
უუს-ის უფროსი ვასილი მალიუკი. ფოტო: пресс-служба СБУ უუს-ის უფროსი ვასილი მალიუკი. ფოტო: пресс-служба СБУ
დეპარტამენტის უფროსმა უკრაინის რელიგიურ სფეროში უშიშროების ძალების მუშაობაზე ისაუბრა.
უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურის უფროსი ვასილი მალიუკი ფორუმზე „უკრაინა. 2024 წელი“ მოხსენებით გამოვიდა მისი განყოფილების მიერ საეკლესიო გარემოში გაწეული სამუშაოსთვის, იუწყება უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურის ტელეგრამ-არხი.
მალიუკმა თქვა, რომ უშიშროების ძალებმა 2 ათას მოღალატესა და 5 ათას თანამშრომელს გადასცეს ეჭვმიტანილის ცნობა, შემდეგ კი რელიგიურ სფეროში უუს-ს წარმომადგენლების მუშაობის შეფასებაზე გადავიდა.
„მათ შორის მუშაობა გრძელდება საეკლესიო გარემოს რუსული გავლენისგან გაწმენდისთვის. დღემდე სასამართლომ სასულიერო პირების მიმართ უკვე გამოიტანა 22 გამამტყუნებელი განაჩენი“, - განაცხადა მან.
„ის, ვინც ანფორის ქვეშ და საცეცხლურით სჩადის დანაშაულს ეროვნული უსაფრთხოების საფუძვლების წინააღმდეგ, არავითარი ინდულგენცია არ აქვს. ჩვენ მათ შესაბამისად გავასამართლებთ“, - ხაზგასმით აღნიშნა მალიუკმა.
მჟკ-მა უკვე დაწერა, რომ უუს-ს ხელმძღვანელის ვასილი მალიუკის თქმით, „ჩვენი პრეზიდენტისა და მთავარსარდლის ხელმძღვანელობით, ჩვენ ვაკეთებთ მაქსიმუმს და ვამყარებთ წესრიგს“ უმე-თან მიმართებაში.