ფანარმა გააკრიტიკა ბერძნული ეკლესია გეი ქორწინების შესახებ კანონის უარყოფის გამო
კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს თეოლოგი მიიჩნევს, რომ ათონის განცხადება ლგბტ ქორწინებაზე უარის თქმის შესახებ ანაქრონიზმს წარმოადგენს.
პატრიარქ ბართლომეოსის მრჩეველმა და კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს თეოლოგმა, დეკანოზმა იოანე ქრიზავგისმა გააკრიტიკა საბერძნეთის ეკლესიის პროტესტი ლგბტ ქორწინების შესახებ საბერძნეთის პარლამენტის მიერ მიღებული კანონის წინააღმდეგ. ქრისავგისის სტატია გამოქვეყნდა ფორდჰამის უნივერსიტეტის მართლმადიდებლური ქრისტიანული კვლევების ცენტრის რესურსზე Public orthodoxy.
კომენტირებისას საბერძნეთის ეკლესიის სინოდის გადაწყვეტილება გეი ქორწინების კანონის წინააღმდეგ, ისევე როგორც ცალკეული სასულიერო პირების პროტესტი, ქრიზავგისმა თქვა, რომ „მართლმადიდებელი იერარქები და წრეები გრძნობენ საჭიროებას გამოხატონ არაპროპორციული ინტერესი და გადაჭარბებული შფოთვა ერთსქესიანთა ქორწინების კანონპროექტის ირგვლივ მიმდინარე დებატების შესახებ. “
მისი აზრით, „მორალი ერთია, კანონის წესები კი სხვა“. ქრიზავგისმა აღნიშნა, რომ სწორედ სახელმწიფომ მისცა ეკლესიას „უფლება დაეცვა კონსერვატიული და, მისი აზრით, ცალსახა წესები ან უცვლელი მითითებები“.
ფანარის ღვთისმეტყველი დარწმუნებულია, რომ რწმენისა და კანონმდებლობის სფეროები მსგავსია იმით, რომ ისინი ჯერ კიდევ ვითარდება.
,,როგორც რწმენის ან სულიერების სფერო მოიცავს უწყვეტ პროცესს, ასევე დემოკრატია ან თანამედროვეობა არის პროგრესული სამუშაო. არცერთი მათგანი არ არის სტატიკური ან ექსკლუზიური; ორივე იბრძვის სიმწიფისა და მთლიანობისკენ“, - დარწმუნებულია ქრისავგისი.
ის დარწმუნებულია, რომ გამონათქვამები „არ შეიძლება იყო გეი და ეკლესიის წევრი“ მიუღებელია, ხოლო ათონის 40 აბატის განცხადება ლგბტ ქორწინების შესახებ კანონის წინააღმდეგ არის „ფარისევლობა და ანაქრონიზმი“.
„სამწუხაროა, რომ ეკლესია „პრიმიტიულად“ გვევლინება მეცნიერებასა და სამართალთან დაკავშირებულ საკითხებში (მათ შორის ისეთ საკითხებში, როგორიცაა სამოქალაქო ქორწინება და ციფრული იდენტობა) - კერძოდ, ყველაფერთან მიმართებაში, რაც გაჩნდა ბოლო ათწლეულებში, თუნდაც საუკუნეებში. მაგრამ ამავე დროს ის არის „ინოვაციური“ შეთქმულების თეორიების გავრცელებაში და მიუხედავად იმისა, რომ ჩვენ 21-ე საუკუნეში ვცხოვრობთ, ზოგიერთი იერარქი მაინც დაჟინებით მოითხოვს ჰომოსექსუალობის იდენტიფიცირებას პათოლოგიურ სიმპტომებთან, რომლებიც საჭიროებენ ფსიქოთერაპიას ან ცვლილებას!“ - აღშფოთებულია ფანარის ღვთისმეტყველი.
მან აღნიშნა, რომ ათონის მხარდაჭერით, „სულ რაღაც ერთი წლის შემდეგ, რაც ერთსქესიან წყვილთა შვილების ქორწინების საკითხში ჩიხში შეიყვანა თავი, საბერძნეთის ეკლესია ახლა ჩვილების ნათლობის საკითხსაც კი განიხილავს“.
ქრიზავგისისთვის, „პარადოქსული და სამწუხაროა“, რომ „თავიანთ რელიგიურ ან სულიერ კოლეგებთან შედარებით, ზოგიერთი უბრალო და არარელიგიური ადამიანი უფრო მეტ სოლიდარობას ავლენს“ სოდომისტებთან, რომლებიც, მისი აზრით, „არაპროპორციულად უარყოფილნი და მარგინალიზებულნი არიან“.
„შეიძლება მსოფლიომ არ მოუსმინოს ეკლესიის მოძველებულ მონოლოგს“, - დაასკვნა კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს თეოლოგმა.