სუმის მიტროპოლიტ ევლოგის ბრალი წაუყენეს "სიძულვილის გაღვივებაში"
უმე-ის იერარქს ბრალი წაუყენეს „რელიგიათშორისი სიძულვილის გაღვივებაში“ ქადაგების გამო, რომელშიც ის საუბრობდა პოლონეთისა და ალბანური ეკლესიების მიერ მეუ-ს არაღიარების შესახებ.
2024 წლის 20 თებერვალს, სამართალდამცავებმა სუმის მიტროპოლიტ ევლოგის გადასცეს ეჭვმიტანილის ცნობა "რელიგიათშორისი სიძულვილის გაღვივებაში", რომელიც მან, სავარაუდოდ, ჩაიდინა, როდესაც საუბრობდა არაერთი ადგილობრივი ეკლესიის მიერ მეუ-ს არაღიარების შესახებ. ამის თაობაზე მჟკ-ს თავად მიტროპოლიტმა ევლოგიმ განუცხადა.
ეპისკოპოსმა აღნიშნა, რომ ეჭვი ეფუძნებოდა მის განცხადებას „პოლონეთისა და ალბანეთის ეკლესიების მიერ მეუ-ში სამოციქულო მემკვიდრეობის არაღიარებას“.
გარდა ამისა, ეპისკოპოსის თქმით, ეროვნული პოლიციისა და უუს-ს თანამშრომლებმა, ზეწოლის ქვეშ, მოითხოვეს ხელი მოაწეროს დანაშაულის აღიარებას.
„უარი ვთქვი. რამდენიმეჯერ მოვიდნენ სალაპარაკოდ - თავიდან ღიმილით, მეგობრულად. მე ვუთხარი, რომ ხელს ვერ მოვაწერდი, რადგან სინდისი მაწუხებდა, თავს უდანაშაულოდ ვთვლი. გუშინ დიდი ზეწოლა მოახდინეს და დამაშინეს. პრევენციული ღონისძიების არჩევა ჯერ არ იგეგმება. მხოლოდ დანაშაულის აღიარებაზე საუბრობენ. მაგრამ მათ უკვე ნათლად მიმანიშნეს, რომ ჩემთვის უკეთესი იქნება თუ ვაღიარებ დანაშაულს, რომელიც არ ჩამიდენია ”- ეპისკოპოსი.
როგორც მჟკ იტყობინება, უუს-მ მიტროპოლიტ ფეოდოსს გადასცა ეჭვმიტანილის ცნობა, ცრუ ინფორმაციის გავრცელების გამო.